پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / رایانه / نبود امکانات در ویندوز 10 و مشکلات

نبود امکانات در ویندوز 10 و مشکلات

هر زمان که محصولی مانند ویندوز 10 به بهره‌برداری می‌رسد، سازندگان آن لیستی متشکل از امکانات جدید افزوده شده به آن را منتشر می‌کنند. امکانات معرفی شده برای ویندوز 10 نیز در سطح مطلوب و قابل قبولی قرار دارند و به خصوص برای آنها که می‌خواهند آپگرید به نسخه جدید را برای خود توجیه نمایند یا روزنامه‌نگارانی که سعی در نوشتن یک مقاله پر و پیمان دارند، که اینگونه است.

نبود امکانات در ویندوز 10 : هویت یکپارچه

 زمانی که اپلیکیشن‌های مختلف هم در دسک‌تاپ و هم مترو وجود داشتند اما اطلاعات موجود در آنها به هیچ وجه مانند هم نبود و برای نمونه صفحات اینترنتی گشوده شده از طریق یکی از آنها در دیگری وجود نداشتند. البته بخش‌هایی از مشکل درهم ریختگی شخصیتی ویندوز در نسخه نهایی آن برطرف گردیدند با این همه باز هم موارد متعددی از این مشکل را می‌توان در آن یافت، مثلاً اینکه مواردی وجود دارند که تنها بخشی از آنها در هویت دیگر این سیستم عامل وجود دارد و به طور خلاصه به صورت ناقص در آن وجود دارند. در ویندوز 10، تلاش‌های زیادی برای اتصال اینترفیس تبلت و کامپیوتر صورت گرفته است اما این رابط کاربری با یک الگوی یکپارچه و کامل تفاوت زیادی دارد و اینکه کاربر بداند همه چیز دقیقاً در کجا قرار گرفته کاملاً به خود او وابسته است. در جریان فاز ارائه پیش نمایش ویندوز، ساختار کلی منوها و جایگذاری قابلیت‌ها مرتباً تغییر کرد و در نهایت با توجه به این نکته که کاربر کدام بخش‌ها را به دنبال آنها می‌گردد، محل نهایی قرارگیری‌شان انتخاب گردید.

نبود امکانات در ویندوز 10 : نصب انتخابی‌تر

اگر از آفیس استفاده نمی کنید ،  آنگاه بخش قابل توجهی از ویندوز برای شما بلااستفاده خواهد بود. علاوه بر این امکان آنکه کاربران خانگی از وان درایو استفاده نمایند هم بسیار پایین است و اگر وب کم نداشته باشند اپلیکیشن دوربین ویندوز 10 نیز برایشان بی‌فایده است. البته قابل درک است که ویندوز از این طریق سعی دارد محصولاتش را بهبود ببخشد اما مطمئناً نصب اپلیکیشن‌ها با در نظر داشتن هدف کلی از کاربرد یک سیستم کامپیوتری استراتژی مطلوب‌تری برای این شرکت خواهد بود.
این مسأله به خصوص زمانی اهمیت می‌یابد که فضای ذخیره‌سازی سیستم شما محدود باشد و آن زمان است که نبود اپلیکیشن‌های اضافی می‌توانند تفاوت ایجاد کند.
با در نظر داشتن همین مسأله می‌توان اینطور گفت که آن دسته از کاربرانی که توقع داشتند ویندوز 10 برخلاف عادت همیشگی شرکت سازنده‌اش حجم کمتری داشته باشد از شنیدن این خبر ناامیدی خواهند شد. البته انتظار می‌رود در نسخه سازمانی ویندوز اپلیکیشن‌ها با دقت بیشتری انتخاب شده باشند و این مشکل در آن وجود نداشته باشد.

 نبود امکانات در ویندوز 10 :فرضیه انتخاب کاربر

آنها که تصور می‌کنند با غیر فعال نمودن گزینه دریافت اطلاعات می‌توانند از انتشار اطلاعات شخصی‌شان خودداری کنند حتماً با شنیدن این خبر که در ویندوز 10، در هر صورت اطلاعتشان دریافت می‌گردد ناامید خواهند شد.از زمان ورود اینترنت، کاربران نبردی ناموفق را برای حفاظت از داده‌های‌شان در برابر آنها که به صورت پنهان به اطلاعات شخصی‌شان دست‌اندازی می‌کرده‌اند را آغاز نمودند. مشخص نیست که چرا درخواست مجوز از کاربران برای استفاده از اطلاعات شخصی‌شان تا این اندازه منازعه برانگیز شده اما ممکن است برخی اینطور تصور کنند که اگر نیمی از افراد هم از ارائه اطلاعات شخصی خود ممانعت نمایند آنگاه اطلاعات به دست آمده از نیمه دیگر کاربران احتمالاً سودمند نخواهند بود.در ویندوز 10 تصور بر این است که کاربر حتی در صورت مطالعه قوانین مربوط به حریم شخصی خود، باز هم مشکلی با پخش شدن اطلاعات شخصی‌اش ندارد. شاید بهتر آن بود که عنوان زیر منو به “حریم خصوصی ممنوع” تغییر می‌یافت چرا که تنظیمات پیش فرض این قسمت به گونه‌ای است که به اپلیکیشن‌ها امکان دسترسی به اطلاعات شخصی شما و بررسی آدرس‌های مربوط به صفحات بازدید شده توسط شما و رهگیری محتواهای تایپ شده را فراهم می‌کنند و زبان‌ها و دیگر اطلاعات شخصی‌سازی شده روی سیستم کاربرد را هم دریافت می‌کنند. اگر از کورتانا استفاده نمایید، ایمیل شما چک می‌شود تا مشخص گردد که با چه افرادی در ارتباط هستید و حتی نوع رابطه میان شما و آن افراد نیز مشخص می‌گردد.

 نبود امکانات در ویندوز 10 : بکاپ کامل

مشخص نیست که مایکروسافت با حفظ امنیت سیستم کاربرانش چه مشکلی دارد اما این شرکت متأسفانه کاری برای تأمین امنیت خود نکرده است. این شرکت در نسخه ویستا، یک ابزار بکاپ را گنجانده بود که به صورت نظری تصویری از کامپیوتر کاربر تهیه می‌کرد و می‌شد با آن سیستم را ریکاوری کرد. در ویندوز 7، این ابزار سودمندی و کارایی بیشتری پیدا کرد و در ویندوز 8 مایکروسافت همه تلاش خود را انجام داد تا ابزار یاد شده را از نظر کاربرد پنهان نموده و حتی برخی از بهترین امکاناتش را حذف نماید.
شاید اصلی‌ترین دلیل روی آوردن کاربران به سیستم‌های مک هم همین مسأله باشد.برای آنهایی که پس از ناامید شدن از ابزار بازیابی ویندوز به فکر استفاده از Acronis True Image 11 افتاده‌اند هم باید بگوییم که این ابزار از ویندوز پشتیبانی نمی‌کند.

 نبود امکانات در ویندوز 10 : کاربردهای ماژولار

حتما برایتان اتفاق افتاده که تصمیم بگیرید هارددرایو یک سیستم خراب را بازیابی کرده و فایل‌های شخصی‌تان را که در آن ذخیره شده‌اند به یک هارد جدید انتقال دهید؟ بله این کار تقریباً غیرممکن است و احتمالاً هیچگاه نمی‌توانید سیستم خود را به وضعیت قبلی‌اش بازگردانید و حتی اگر به مدت یک ماه، هفته‌ای یک روز را صرف این کار نمایید باز هم موفق نمی‌شوید.
علت این مسأله هم آن است که مایکروسافت سیستمی را ساخته که اپلیکیشن‌هایش می‌توانند تقریباً هر کاری که می‌خواهند را در آن انجام دهند و در نتیجه شما نمی‌توانید آنها را روی یک هارد اکسترنال ذخیره کرده و با اتصال هارد به سیستم‌های دیگر از آنها استفاده نمایید.اما کاربران دوست دارند که سیستم عامل، نرم‌افزار و داده‌ها کاملاً با هم سازگاری داشته باشند تا بتوانند بلافاصله به محض انتقالشان به یک سیستم جدید آنها را پیکره‌بندی نمایند و در کنار آن کار دریافت بکاپ نیز به همان اندازه برایشان ساده باشد. متأسفانه ویندوز 10 هر آنچه که داشته باشد این قابلیت بسیار مهم را که کاربران بیش از اندازه به آن نیاز دارند در خود ندارد.

 نبود امکانات در ویندوز 10 : یک سرویس ابری هوشمند

ویندوز 8 با وجود همه کاستی‌ها و نقایص‌اش یک ویژگی خوب دارد و آن یکپارچه‌سازی‌اش با وان درایو است که انعطاف‌پذیری‌های بالایی را در مورد نحوه کپی شدن فایل‌ها و فولدرها در فضای ابری برای کاربرانش به ارمغان می‌آورد.
با این همه، یکی از مشکلاتی که کاربران این نسخه از ویندوز با آن مواجه بودند این بود که تصور می‌کردند فایلی را در لپ‌تاپ خود دارند و زمانی که سوار هواپیما می‌شدند و تلاش می‌کردند که آن را ویرایش نمایند در می‌یافتند که فایل قابل دانلود نیست و امکان ویرایش آن وجود ندارد. اما پاسخ مایکروسافت به این مشکل آن بود که از انعطاف‌پذیری‌اش بکاهد و به کلی تکنولوژی مذکور را حذف نماید و درست همان کاری را انجام داد که در ویندوز موبایل انجام داده بود.مطمئناً پیدا کردن راهکاری برای حل مشکل Placeholder بهتر از کم کردن کارایی آن و حذف کلی تکنولوژی مذکور است. در واقع مایکروسافت وان درایو را تا حدود زیادی شبیه به دراپ باکس طراحی کرده و همین مسأله باعث شده که کاربران تمایلی برای استفاده از سرویسی که پیش‌تر با نامی دیگر در اختیار دارند نداشته باشد. اگر ویندوز 8 یکپارچگی بدون نقص فضای ابر را برای کاربرانش به ارمغان آورد ویندوز 10 به این مشخصه پشت کرد. اما وان درایو و نحوه اتصال آن به ویندوز 10 مشکلات دیگری هم دارد که یکی از آنها نحوه ذخیره‌سازی تنظیمات و قابلیت‌های مربوط به پیکره‌بندی سیستم است. این یکی از مباحث نبود امکانات در ویندوز 10 می باشد .

نبود امکانات در ویندوز 10 : کیبورد تاچ قابل شخصی‌سازی

اگر از کیبورد تاچ استفاده می‌کنید (که بسیاری از مردم اینطور نیستند) آنگاه احتمالاً انتظار دارید که تجربه کار کردن با تبلت درست مانند چیزی باشد که اندورید و iOS ارائه می‌دهند اما بنابر دلایل نامعلوم، مایکروسافت هیچگونه Swiftkey برای ویندوز در نظر نگرفته است. البته این مسأله تا حدودی از اصرار و پافشاری مایکروسافت بر حفط انحصار برخی کارکردهای مشخص سرچشمه می‌گیرد، درست همان کاری که این کمپانی در مورد ویندوز 8 و توانمندی‌های مرورگر مترو انجام داد.

.

.

مطالب اتفاقی :

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *