پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / رایانه / باورهای غلط در مورد LCD

باورهای غلط در مورد LCD

باورهای غلط در مورد مانیتورهای LCD

بیش از یک دهه است که مانیتور های LCD  به بازار امده اند  و جای مانیتور های CRT را پر کرده اند. در طی این مدت مانیتور های LCD تغییرات زیادی را پیموده اند و به طبع کامل تر هم شده اند،  اما همیشه باورهای غلطی وجود دارد که ارزش این مانیتور ها راکاهش می دهد .

همراه ما باشید تا ببنیم چه صحبت هایی در مورد مانیتور های LCD زده می شود و کدام یک را باید باور کنیم و کدام یک را رد.

تنها باید از پانل های IPS استفاده کنید

در این دوره اگر برای خریدن یک مانیتور LCD به بازار بروید به شما می گویند باید یک پانل IPS را بخرید و اصلا سمت پانل های TN نروید . البته تا حدودی این حرف درست است اما قبل از انتخاب باید ببینید نیاز شما از مانیتور های LCD چیست.

پانل های IPS و TN دو فناوری از صفحه نمایش های LCD می باشند که هر کدام ویژگی ها و کاربرد های مخصوص خود را دارند. پانل های IPS رنگ ها را دقیق تر و زنده تر از TN نشان می دهند و در عوض سرعت پاسخ TN ها بیشتر و سریعتر است.

معمولا گیمر های حرفه ای بیشتر از پانل های TN استفاده می کنند وIPS را افراد عادی که با مانیتور فقط کارهای روز مره را انجام می دهند انتخاب می کنند .

به همان مقدار که دایما پردازنده های  هشت هسته ای از چهار هسته ای بهتر نیستند ،  نمی توان گفت که  پانل های IPS نیز همیشه از TN بهتر می باشد. به طور کلی باید گفت کیفیت پردازش مانیتور ها به عوامل متعددی بستگی دارد که به نیاز کاربران بر می گردد.

اگر از لحاظ قیمت بخواهیم حساب کنیم IPS ها گران تر از TN ها هستند ،  ولی مانیتور های IPS از لحاظ داشتن پورت های مختلف نسبت به TN ها  خیلی بهتر هستند . مهمترین ویژگی پانل های IPS نسبت به TN زاویه دید گسترده آن است که ایجاد سایه نمی کند.

مانیتور های معمولی LCD از فناوری نور پس زمینه CCFL استفاده می کنند ولی در مقابل در پانل های LED از لامپ های LED استفاده می کنند . البته از لحاظ فنی هر دو LCD به حساب می ایند  ،  اما بازاریابان مانیتور های LED را یک کلاس متمایز حساب می کنند.

صفحه نمایش های LED بر دو نوع هستند : edge-lit و full-array

 full-array یکی از انواع گران قیمت مانیتور های LED است که همه ویژگی ها و مزایای یک صفحه نمایش LED را دارد. edge-lit همان چیزی است که مورد استفاده بیشتر ما قرار گرفته و درواقع همان مانیتور های کامپیوتر هایمان  می باشد . باید گفت  تنها مزیت LED ها همان مصرف بهینه تر انرژی نسبت به LCD ها می باشد و هیچ ویژگی دیگری ندارد .

پس اگر مصرف انرژی برایتان مهم است LED بخرید ، اما اگر توقع دارید تصاویر با رنگ های زنده تر و کیفیت بهتر نمایش داده شوند ما نظر خاصی نداریم و انتخاب با سلیقه خودتان است .

به اندازه یک دست از صفحه نمایش فاصله بگیرید

برای یک مدت طولانی اکثر وبلاگ و وب سایت های توصیه های ارگونومی را به کاربران ارائه می دادند. این توصیه ها تمام شامل این می شدند که باید به اندازه ی یک بازوی دست از صفحه نمایش فاصله داشته باشید. حتی اپل هم ۱۸ تا ۲۵ سانتی متر فاصله از صفحه نمایش را توصیه می کند.

هیچ مبنای علمی برای تمام توصیه هایی که برای حدفاصل چشم ها تا مانیتور برای جلوگیری از خستگی چشم گفته می شوند وجود ندارد .

وقتی برای مدت طولانی از یک فاصله ثابت به جسمی خیره می شوید، چشم به طور خودکار دچار خستگی  و خواب الودگی می شود.

هیچ گاه نمی توانیم یک قانون طلایی برای تمام صفحه نمایش ها ارائه کنیم، چرا که نوع آنها با هم متفاوت است و از طرفی بعضی از افراد با دیدن از فاصله نزدیک موافق تر هستند.

اما می توان این فرمول ها را برای صفحه نمایش های بزرگ تر مانند تلویزیون ها به کار برد.

ال ای دی

مارک های نشناخته را نخرید

وقتی که قصد دارید یک تلویزیون بخرید ، مارک آن بسیار برایمان مهم است. اما هنگامی که می خواهیم یک مانیتور خریداری کنیم لازم نیست به مارک آن توجه کنید .

شاید در نظرتان باشد که یکی از مارک های ال جی و یا سامسونگ و دل را برای خرید مانیتور خود استفاده کنید، ولی ما به شما توصیه می کنیم که از مارک هایی مانند AOC, Hazro, NEC, Eizo هم استفاده کنید. این مارک ها قیمت های ارزان تری از دیگر مانیتور ها با برند های خاص دارند ، حتی از مانیتور هایی با برند های ایسوس و ویوسونیک.

مبحث گارانتی دلیل دیگری است که باید به مارک های ارزان تر توجه کنید. مانیتور هایی با برند هایی مانند ایسوس و دل که از گارانتی بهره می برند، اگر حتی یک عدد پیکسل در مانیتور بسوزد، هیچ راه حلی ندارد . مگر اینکه خودتان مانیتور را تعمیر کنید.

علاوه بر این، بیشتر مارک های مشهور مانند دل برای مانیتور های کوچک تر از ۲۴ اینچ گارانتی تعلق نمی دهد. بنابراین پیشنهاد میکنم قبل از خرید مانیتور از اینترنت اطلاعات کامل را کسب کنید و بعد برای خرید اقدام کنید .

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *