پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / فناوری اطلاعات / پای پروتزی مصنوعی که باذهن کنترل می شود

پای پروتزی مصنوعی که باذهن کنترل می شود

اختراع پای پروتزی مصنوعی که با ذهن کنترل می شود

مهندسان پزشکی شرکت Össur  که محصولات پروتزی اختراع می کنند ، پای مصنوعی ساخته اند که به طور کامل با ذهن کاربر کنترل  و هدایت می شود . این پای مصنوعی با فناوری به نام Implanted MyoElectric Sensor اختراع و ساخته شده است.

در این فناوری ، پای پروتزی مصنوعی با بهره گیری از حس گرهایی که در ساختار آن قرار گرفته ، سیگنال هایی را به عضو مصنوعی می فرستند و عضو مصنوعی قادر می شود که با کمک ذهن کاربر و به صورت ناخودآگاه سریع تر و طبیعی تر به فرمان عمل کند و حرکت کند .

ایده ی این طرح از اواخر دهه ۱۹۶۰ در ذهن پژوهشگرا ن و مخترعان شکل گرفته بود ، اما در آن زمان متاسفانه تکنولوژی به آن حد از پیشرفت نرسیده بود تا این طرح عملی شود .

نحوه کار این پای مصنوعی به این شکل است که حس گرها به صورت ذره ای در پوست کاشته شده و به شخص اختیار داده می شود با فکر کردن به پای خود آن را حرکت دهد. برای کاشت این حسگرها و قرار دادن پروتز و اتصال آن یک عمل جراحی ۱۵ دقیقه ای نیاز است . پس از این عمل نیازی به تعویض این پروتزها و حس گرها وجود ندارد . امکان بهره گیری از این فناوری در سایر اعضا بدن نیز وجود دارد ؛ اما یک مشکل اساسی وجود دارد و آن این است که هر عضو برای تکان خوردن نیازمند تمرکز جداگانه کاربر است .

پای پروتزی

یکی از افرادی که این پای مصنوعی را تست کرده ، برای اولین بار پس از تکان دادن پایش گریه کرد . وی می گوید : “شما مچ پای تان را به راحتی تکان می دهید اما من ۱۱ سال است که مچ پا ندارم.”

شرکت Össur این پروژه را یک پروژه ی جهانی اعلام کرده و امیدوار است طی ۳ تا ۵ سال آینده تمام کسانی که پایی برای حرکت ندارند ، بتوانند با این فناوری یک پای مصنوعی با ساختار کاملا واقعی داشته باشند و خودشان کارهایشان را به نحو احسنت انجام دهند .

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *