پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / شبکه و اینترنت / جایگاه خرید اینترنتی در دنیای امروز

جایگاه خرید اینترنتی در دنیای امروز

خرید اینترنتی

در جامعه ی امروز ، افزایش فعالیت رسانه های دیجیتال و تبادل اطلاعات در فضای مجازی موجب ایجاد تعادل اقتصادی بین کاربران اینترنت ، موسسه ها و سرمایه گذاران گوناگون شده است. خصوصیاتی که خرید و فروش کالا را از شکل سنتی به شیوه مجازی تبدیل کرده است و مورد توجه برخی از تاجران و سرمایه گذاران در جهان قرار گرفته است .

درسال های اخیر بیشترفروشندگان از طریق اینترنت برای فروش محصولاتشان استفاده میکنند. این فرایندشامل خرید و فروش کالاها و خدمات است. فروش اینترنتی در جهان پیشرفته امروز ، بخش عمده ای از فروش ها را به خود اختصاص داده است و اکثر خرده فروشان بزرگ جزو این گروه هستند . فروشندگانی که تنها فروش آنلاین دارند درحال رشد هستند و میلیون ها نفربطور منظم به فروش آنلاین رسیده اند . فروش اینترنتی شامل پوشاک ، وسایل برقی ، دکوراسیون ، صنایع دستی و صدها مورد دیگر می باشد .

مزایای خرید اینترنتی

* انعطاف پذیری در زمان خرید

*عدم نیاز به تحرک فیزیکی و جابجایی خاص

*قیمت های رقابتی

*تنوع محصولات و گوناگونی آنها

*آسانی در سفارش خرید

*دسترسی جهانی به محصول و خدمات موجود

*اطلاعات فراوان در مورد کالاهای موجود

*امکان مقایسه اجناس با یکدیگر و مقایسه قیمت محصولات در کنار همدیگر

*صرفه جویی در وقت و زمان

پس طبق آنچه گفته شد عمده ترین مزیت خرید اینترنتی سهولت و راحتی آن است . بنابراین خرید اینترنتی جایگزینی خواهد شد برای خرید حضوری .

مزایای خرید اینترنتی

معایب خرید اینترنتی

اما در کنار هر راحتی و آسایش معمولا معایب و نقایصی هم وجود دارد. در خرید اینترنتی سه مشکل اساسی وجود دارد:
موانع فناوری:
سرعت کند سایت ها و وجود مشکلات خاصی برای ثبت نام و ورود درسایت و بازکردن حساب خرید در آن ها.

موانع ذاتی اینترنت:
قبل از خرید نمی توان کالا را حضوری دید و لمس مستقیم کرد .

موانع امنیتی:
وجود برخی از کلاهبرداری های اینترنتی در خرید اینترنتی ، عدم امنیت لازم برای انجام مبادلات و بی اعتمادی مشتریان و ترس شدید واریز پول به حساب سایتها.

باتوجه به اینکه ضریب نفوذ اینترنت در ایران به سرعت افزایش پیدا کرده و همچنین با ورود نسل های جدید تلفن های همراه G3و4G در این سال ها دسترسی اغلب مردم به فضای مجازی زیاد شده است . بنابراین افراد به جای حضور فیزیکی در مکان مورد نظر، ترافیک و هزینه بالا ترجیح می دهند به یک فروشگاه اینترنتی مراجعه کرده و کالای موردنظر را درب منزل تحویل بگیرند.

همچنین باید اشاره کرد که اگر خریدهایی که افراد در دنیای واقعی انجام می دهند در صورت موارد مختلف تقلب با شخص مورد نظرمواجه هستند در فضای مجازی فرد خاصی وجود خارجی ندارد.

البته مردم تاکنون عادت به خرید از این نوع فروشگاه های الکترونیکی در دنیای نوین نکرده اند و همچنین بعضی ازکالاها و خدمات را نمی توان به صورت الکترونیکی ارائه کرد.

یکی از ویژگی های بارز این فروشگاههای اینترنتی این است که می توان محصولات را با هم مقایسه کرد .مخصوصا قیمت آن ها و رنگ بندی آن ها را . همچنین بدون استفاده از کارت بانکی وفقط با دانستن مشخصات آن می توان بصورت غیر حضوری مبلغ آن را پرداخت کرد .

دراین نوع خرید اینترنتی امکان کلاهبرداری از این گونه فروشگاه ها زیاد بوده به همین دلیل سازمان تجارت زیرمجموعه وزارت صنایع در سال های اخیراقدام به طراحی آرمی تحت عنوان (نمادالکترونیک) کرده که اگر این آرم به صورت نرم افزاری در هر فروشگاه اینترنتی وجود داشته باشد و کاربر با کلیک روی آرم به سایت رسمی نمادالکترونیک هدایت شده و کاربر با کسب اطمینان شاهداعتبار رسمی فروشگاه موردنظرمی شود و درنهایت هیچ نوع تقلب و یاسو استفاده در آرم الکترونیک وجودندارد.

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *