سه‌شنبه 20 فوریه 2024

سیر کوتاه تاریخچه لپ تاپ

تاریخچه لپ تاپ اشاره به مسیر اختراع و پیشرفت لپ تاپ های امروزی دارد . در تاریخچه لپ تاپ آمده است آلن کای Alan kay اولین کسی بود که در سال 1970 طرح رایانه قابل حمل دستی را بنا کرد . در طرح او رایانه هایی به سایز دفترچه یادداشت ایجاد می شود که می تواند اطلاعات هر شخص را نگه دارد . وی نام آن را داینابوک گذاشت . آلن کای برای داینابوک امکانات بی نظیری هم در نظر گرفت مانند شبکه بی سیم .

ادامه ی تاریخچه لپ تاپ :

اما جالب است بدانید در تاریخچه لپ تاپ آمده که  اولین لپ تاپ یا داینامیک توسط او ایجاد نشد . بلکه اولین لپ تاپ را شخصی به نام ویلیام مگریچ برای شرکت گریدسامانهز ساخت . این قضیه مربوط به سال 1979 است . از ویژگی های این لپ تاپ این است که نمایشگر آن از نوع اکترولومینسنت است و 340 KB حافظه حبابی دارد .

با این وجود باز هم بحث لپ تاپ به طور جدی مطرح نشد تا اینکه در سال 1983 شرکت رایانه گاویلان لپ تاپی با حافظه 64kb ساخت . این لپ تاپ حافظه دسترسی تصادفی RAM داشت و دارای ماوسی لمسی ویک ریزپردازنده 80m بود . قابل تذکر است که وزن خود لپ تاپ 4 kg و وزن چاپگر همراهش 4/6 kg بود .

سال 1984 اپل رایانه ای اندازه یک نوت بوک Apple IIC را ایجاد کرد که 128 kb حافظه ، دو درگاه سریال ، یک درگاه موس ، کارت مودم داشت . وزن آن 5 kg بود . ولی دارای یک نمایشگر مونوکرومی 9 اینچی هم بود .

گرچه امروزه این لپ تاپ خیلی سنگین و غیر قابل حمل به نظر می رسد ، اما باز هم مورد استقبال واقع شد . مخصوصا برای فروشگاهها و مغازه ها .

در ادامه تاریخچه لپ تاپ آمده که سال 1986 رایانه شخصی چندکاربری توسط IBM وارد بازار شد که بر خلاف Apple IIC یک لپ تاپ واقعی بود . این لپ تاپ 256KB ، نمایشگر LCD ، سری چاپگر و محل نصب مودم داشت . این رایانه دارای نرم افزارهایی هم بود . مانند دفترچه تلفن و تقویم . وزن آن حدود 4/5 کیلوگرم و قیمت آن 3500 دلار بود .

با گذشت زمان هر بار بر امکانات لپ تاپ ها اضافه می شد تا اینکه به لپ تاپ های امروزی (شبیه لپ تاپ مد نظر کای ) تبدیل شد .

About

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *