سه شنبه 21 اردیبهشت 1400
خانه / رایانه / 10 مورد از روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ

10 مورد از روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ

خنک نگه داشتن لپ تاپ روشهای مختلفی دارد. شما باید مدام دمای آن را چک کنید تا داغ نکند. وگرنه ممکن است به لپ تاپ آسیب برسید. در این بخش از وبلاگ عارف رایانه برخی از روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ را به شما معرفی می کنیم.

روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ
روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ از پایه های خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید

برای خنک کردن لپ تاپ می توانید از پایه لپ تاپ استفاده کنید. با استفاده از این وسیله فاصله ای بین قسمت تحتانی لپ تاپ و میز کار ایجاد می شود. با کمک این فضا حرارت می تواند دفع شود.

این پایه خنک کننده معمولا نوعی سطح باریک و تخت با پایه های کوتاه است که کاربر آن را روی پا یا میز کار می گذارد. با یک یا دو اینچ هوا در زیر لپ تاپ، حرارت می تواند به آسانی منتشر شده و در نتیجه لپ تاپ زود داغ نمی کند.

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ از وسایل کمکی به جای پایه لپ تاپ استفاده کنید

گاهی وقتها شما نمی توانید از ابزار فروشی ها پایه خنک کننده لپ تاپ پیدا کنید. شما برای اینکار از هر وسیله ای مثل یک سینی مشبک فر یا … می توانید استفاده کنید. فقط باید وسیله ای زیر لپ تاپ باشد که هوا را رد و بدل کند.

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ از نرم افزارهای نظارت بر دمای لپ تاپ استفاده کنید

یکسری نرم افزارها وجود دارد که می تواند بر دمای لپ تاپ شما نظارت داشته باشد. این نرم افزارها سنسورهایی دارند که  امکان تغییر فرکانس CPU و تغییر سرعت فن دستگاه را به منظور خنک سازی بیشتر دارا می باشد. این نرم افزارها اطلاعاتی به کاربر می دهند که وضعیت لپ تاپ را برای وی مشخص می کنند.

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ برق مصرفی دستگاه را تنظیم کنید

تنظیم برق مصرفی لپ تاپ به سیستم می گوید که فقط از برقی که درخواست شده استفاده کند. اگر نیاز دارید که از لپ تاپ برای بازی کردن یا کارهای سخت تر استفاده کنید، ترجیحا از سرعت پردازش بالا استفاده کنید. شما باید تنظیمات لپ تاپ را روی حداکثر کارایی قرار دهید.

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ آن را در شرایط آب و هوایی بسیار گرم قرار ندهید

یادتان باشد لپ تاپ شما هرجا که باشد دمای محیط باید خنک باشد. پس لپ تاپ را در محیط های گرم و بسته استفاده نکنید.

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ در مواقع غیر ضروری لپ تاپ را خاموش کنید

یادتان باشد هر وقت نمی خواهید از لپ تاپ استفاده کنید باید آن را خاموش کنید. مخصوصا وقتی قصد خروج از خانه را دارید. برخی افراد وقتی از لپ تاپ استفاده نمی کنند یادشان می رود آن را خاموش کنند و این درجه حرارت لپ تاپ را افزایش می دهد.

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ از سلامت لپ تاپ خود مطمئن شوید

باید مطمین شوید که مکانیزم های خنک کنندگی لپ تاپ شما به خوبی کار می کند. اگر به مورد مشکوکی دررابطه با سلامت لپ تاپ برخوردید حتما مشکل را پیگیری کنید. چون خرابی لپ تاپ هم موجب داغ کردن لپ تاپ می شود.

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ پنکه های لپ تاپ خود را بررسی کنید

شما با استفاده از یک نرم افزار تشخیصی می توانید از سلامت پنکه های لپ تاپ اطمینان بدست آورید. پنکه ها در داخل بدنه لپ تاپ قرار گرفته اند و گاهی اوقات باز کردن بدنه یک لپ تاپ می تواند ضمانت آن را باطل کند. پس مدام درب لپ تاپ را باز نکنید تا پنکه اش را چک کنید.

برای پیدا کردن این نرم افزار به سایت تولیدکننده لپ تاپ خود رفته و ببینید که آیا یک ابزار تشخیصی عملکرد پنکه ها برای بارگذاری در آن وجود دارد یا خیر. اگر چنین ابزاری پیدا نکردید، می توانید ابزار مشابهی از یک فروشنده قابل اعتماد بگیرید.

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ دریچه های هوا را تمیز کنید

اکثر لپ تاپ ها در قسمت جلویی بدنه به منافذ ورودی هوا و در قسمت عقبی بدنه به دریچه های خروجی هوا مجهز هستند. گرد و غبار یا سایر مواد می توانند این دریچه ها را ببندد.

برای تمیز کردن دریچه ها به شما پیشنهاد می کنیم که هوای فشرده را به داخل آنها بدمید. برای انجام این کار محصولات هوای فشرده را در هر فروشگاه تجهیزات دفتری می توان یافت. راه دیگر اینست که دریچه ها را با یک پارچه نمناک (نه خیس) تمیز بکنید.

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ تنظیمات بایوس لپ تاپ خود را بررسی کنید

و گزینه آخر اینکه تنظیمات بایوس لپ تاپ خود را بررسی کنید. تنظیمات نرم افزاری وجود دارند که به کامپیوتر می گویند چه درجه حرارتی بیش از حد داغ است و پنکه ها باید در چه دمایی فعال شوند.

 

درباره

یک دیدگاه

  1. سلام، میتونیم بجای کول پد از پنکه برای خنک کردن استفاده کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *