پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / رایانه / ترفندهایی جهت بهبود سرعت ویندوز

ترفندهایی جهت بهبود سرعت ویندوز

بالابردن سرعت ویندوز با خالی کردن حافظه

*بي‌سر و صدا كار كنيد

باغیرفعال کردن صداهاي مرتبط با رويدادهاي سيستمي ، عمليات شما سريع‌تر انجام مي‌شود و  هنگ كمتري پیش می اید . براي اين‌كار به كنترل پنل رفته و سپس از بخش ‌Sounds and Multimedia‌ ، تب ‌Schemes‌ را اکلیک کرده  و سپس ‌No Sounds‌ را بزنيد.

‌* ميزكار فعال به‌درد نمي‌خورد

 ‌Active Desktop‌ را تا زماني كه در كارگزاري بورس مشغول به كار نشديد و آمار لحظه به لحظه را روی آن احتیاج ندارید ،غيرفعال كنيد. اين ويژگي ويندوز، براي گذاشتن صفحه‌هاي وب، انيميشن و… استفاده می شود و باعث کاهش قدرت پردازشي خواهد شد .

*  رنگ پس زمينه

به جای تصوير پس‌زمينه از رنگ پس زمینه استفاده کنید . چون  مقداري حافظه صرفه‌جويي خواهيد كرد.

* تفكيك‌پذيري تصوير

تفكيك تصوير را اگر 16 بيتي بگذاريد، در کنار اینکه  تصاوير با کیفیت کمتری خواهيد داشت، اما سرعت بيشتري در انتظارتان است. گرافيست‌ها، گيمرها و كساني كه با دقت رنگ بيشتري سر و كار دارند نمیتوانند از این حقه بهره وری کنند .

* برنامه‌هاي آغازين را كم كنيد

وقتي سیستم روشن می شود و ويندوز بالا مي‌آيد، تعداد زيادي از برنامه‌ها كه به‌عنوان برنامه‌هاي آغازين ‌(Startup Programs)‌ شروع به بارگذاري در حافظه مي‌كنند ، باعث مي‌شود از زمان بالا آمدن ويندوز تا زمان آماده شدن آن براي استفاده، وقت زيادي از شما تلف شود. ضمن‌آن‌كه به هرحال اين برنامه‌ها از حافظه اصلي تغذيه مي‌كنند. ‌

* برنامه‌هاي مقيم را بررسي كنيد

یک سری از برنامه های سیستم ، در حافظه اصلي مقيم مي‌شوند و فضاي آن را باطل می کنند، با كمك برنامه‌هايي چون ‌TaskInfo‌، مي‌توانيد بفهميد كدام برنامه‌ها در حافظه هستند، و كدام‌شان برایتان بی فایده است .

اگر هيچ برنامه‌اي نداشتيد، با فشردن سه كليد ‌Ctrl+Alt+Delete‌ هم مي‌توانيد کاری شبیه به این کنید. دقت نيد كه به‌جز ‌explorer‌، برنامه آنتي‌ويروس و برنامه‌هاي سيستمي، تمام سرويس‌ها و برنامه‌هاي مقيم مي‌توانند مزاحم سرعت باشند.

* حافظه اصلي را خالي كنيد

رابطه سرعت يك ماشين مستقيما با سرعت ‌RAM ‌ مستقیم است .  سرعت پردازنده ممکن است  مهم‌ترين عامل در سرعت يك كامپيوترو ویندوز است. اگر حافظه كافي داريد اما به‌نظر مي‌رسد كه هميشه حافظه‌تان سنگين و پر است، از نرم‌افزارهاي خالي كردن رم همانند ‌RamBooster‌ استفاده كنيد. اين برنامه‌ها به‌طور دائم حافظه را خالي مي‌كنند و حتي مي‌توانيد ميزان حافظه‌اي كه مي‌خواهيد خالي شود را به آنها اعلام كنيد.

* بازدهي برنامه‌ها را بالا ببريد

مي‌توانيد سرعت برنامه را با تغيير اولويت پردازشي‌اش تغيير دهيد. به‌عنوان مثال مي‌خواهيد يك فايل ‌RAR‌ حجيم را فشرده كنيد و به حجم پردازشي زيادي نياز داريد، مي‌توانيد با رفتن به ‌ Task Manager ‌(‌فشردن كليدهاي ‌Ctrl+Alt+Delete)‌ و انتخاب تب ‌Processes‌ روي ‌WinRAR.exe‌ كليك راست كنيد و ‌Priority ‌‌آن را به ‌High‌ يا ‌RealTime‌ تغيير دهيد تا كار شما سريع‌تر انجام شود.

* ميزكار را تميز كنيد

تمام آيكن‌هاي ناخواسته را از ميز كار حذف كنيد. دليل اين موضوع اين است كه هر بار ويندوز لود مي‌شود،‌محتويات ميان‌برهاي روي دسك‌تاپ را چك مي‌كند. ‌

 بالابردن سرعت ویندوز با خالی کردن حافظه

حقه‌هايي براي ‌Windows Explorer

‌*گزينه‌هاي بيشتري به ‌SendTo‌ اضافه كنيد

به فولدر ‌Windows\\SendTo‌ برويد. در اين فولدر مي‌توانيد هر ميانبري كه مدنظرتان است را قرار دهيد تا به منوي كليك راستتان اضافه شود. ‌ ‌

* افزودن گزينه‌هاي بيشتري به منو

 هر فايلي را مي‌توان با چند برنامه باز كرد ، ولی هنگامی که روي آن دوبار كليك مي‌كنيد ، فقط برنامه اصلي بازش مي‌كند. برای افزایش سرعت ویندوز براي اين‌كه انتخاب بيشتري داشته باشيد، مي‌توانيد به منوي آن برنامه‌هاي ديگري نيز اضافه كنيد. ‌ ‌

فرض بگيريد كه فايل مي‌خواهيد ‌3 MP‌ خود را علاوه بر ويندوز مديا پلير، با نرم‌افزارهايي چون ‌Winamp‌ هم باز كنيد. به منوي فولدر آپشن رفته ، روي تب ‌File Types‌ كليك كنيد. به‌دنبال فرمت ‌3 Mp‌ بگرديد و بعد  ‌Advanced‌ را انتخاب نمایید. در پنجره ‌Edit File Type‌ روي گزينه ‌New‌ كليك كرده و سپس ‌Open with Winamp‌ را کلیک کنید .

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *