پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / رایانه / روشهای افزایش سرعت بوت چیست؟

روشهای افزایش سرعت بوت چیست؟

افزایش سرعت بوت

وقتی که شخصی که پشت کامپیوتر نشسته ، منتظر بوت یا  Boot شدن سیستم خود و بالا آمدن ویندوز آن هست ، گاهی یکی از طولانی ترین انتظارات به نظر می رسد و زمان زیادی از وی به هدر می رود . شما سیستم خود را روشن کرده و منتظر بارگذاری ویندوز خود می شوید و در این فاصله تنها کاری که می توانید انجام دهید تماشای صفحه نمایش است  . معمولا Boot سیستم به طور متوسط حدود یک دقیقه طول می کشد. که البته اگر برنامه های زیادی در Start-up ویندوز شما موجود باشند، این زمان چند برابر می شود .

بنابراین باید به دنبال روشهایی باشید تا سرعت بوت شدن و بالا امدن را برایتان افزیش دهد . ما در اینجا سه روش برای افزایش سرعت بوت یا درواقع بالارفتن سرعت بالا امدن سیستم برایتان بیان میکنم که تا حدود پنجاه درصد میتواند سرعتتان را بالا تر ببرد .

بالا بردن سرعت بوت ( روش اول )

این روش که برایتان بیان می کنیم ،یك دسته فایل را از پوشه temp پاک می کند و history هر زمان که شما کامپیوترتان را خاموش می کنید. به کمک این ترفند کامپیوتر شما وقت بیهوده ای را برای چک کردن این پوشه ها تلف نخواهد کرد . با این کار سرعت بالا آمدن ویندوز و بوت  افزایش می یابد.

برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید :

1- Notepad را باز کنید و سه جمله زیر را در آن بنویسید :

/S /q “C:/Documents and Settings/”UserName without quotes”/Local Settings/History”
“RD /S /q “C:/Documents and Settings/Default User/Local Settings/History
“RD /S /q “D:/Temp/” <–“Deletes temp folder, type in the location of your temp folder

2- حالا این فایل را با هر نامی که می خواهید ذخیره کنید ، البته با پسوند ” .bat ” برای مثال ” fastboot.bat ” یا ” deltemp.bat “

3- از منوی Start گزینه Run را انتخاب کنید .

4- در Run بنویسید : ” gpedit.msc ” و روی ok کلیک کنید .

5- از پنجره باز شده در سمت چپ روی گزینه ” Computer Configuration ” کلیک کنید و سپس ” Windows Settings ” را انتخاب کنید .

6- بر روی گزینه ” Scripts ” دو بار کلیک کنید سپس ” Shutdown ” را انتخاب کنید تا پنجره ای جدید باز شود.

7- روی ” Add ” کلیک کنید و در پنجره باز شده آدرس فایلی که درست کرده اید را بدهید و سپس روی ” ok ” کلیک کنید.

بوت شدن ویندوز

افزایش سرعت بوت ( روش دوم )

زمانی که سیستم روشن شد ، قبل از اینکه سیستم بخواهد بالا بیاید درایور های فلاپی و سی دی رام و … را بررسی می کند. این کار ممکن است سرعت شما را کاهش دهد . حالا برای از بین بردن این قسمت باید تغییراتی را در بایوس سیستمتان انجام دهید . مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

1- معمولا برای ورود به bios باید کلید F2 یا Delete را فشار داد ، زمانی که کامپیوتر در حال بالا آمدن است.

2- به منوی ” Boot ” بروید .

3- ” Boot Sequence ” را انتخاب کنید .

4- سپس هر دو گزینه ای که از روی هارد بوت می شوند را به گزینه ” First Device ” تغییر دهید .

5- دکمه ” Escape ” را فشار دهید و از بایوس خارج شوید . فراموش نکنید که این تغییرات را قبل از خارج شدن ذخیره کنید .

توجه : بعد از انجام این عملیات ، نمی توانید سیستمتان را از طریق فلاپی یا سی دی رام بوت کنید .  اگر خواستید این کار را کنید ، باید به قبل برگردید ، به بایوس خود بروید ، مرحله بالا را تکرار کنید و گزینه “First Device ” را برای فلاپی و سی دی رام بردارید .

بالا بردن سرعت بوت ( روش سوم )

وقتی سیستم در حال بوت شدن و بالا آمدن است ، معمولا شبکه را چک می کند تا ببیند آدرس IP آزاد هست یا نه . با استفاده از پیکربندی یک ip آدرس دستی برای سیستم تعریف می کنیم . این کار سرعت بوت شما را افزایش می دهد . پس طبق مراحل زیر عمل کنید :

1- روی منوی Start کلیک کنید و ” Connect To/Show All Connections ” را انتخاب کنید .

2- روی Connection شبکه خود راست کلیک کنید و ” Properties ” را انتخاب کنید .

3- در تب ” General ” ، در لیست سرویس ها ” TCP/IP ” را انتخاب کنید و روی دکمه ” Properties ” کلیک کنید .

4- در پنجره باز شده روی ” Use the following address ” کلیک کنید و آدرس ip کامپیوترتان را بنویسید . اگر شما از یک روتر استفاده می کنید معمولا آدرس ip شما 192.168.0.xx یا 192.168.1.xx است . اگر آدرس IP خود را بخاطر نمی آورید و یا در آن شک دارید به منوی Start بروید و Run را انتخاب کنید و در آن cmd را تایپ کنید و روی ok کلیک کنید . در پنجره باز شده ” ipconfig/all ” را تایپ کنید . با اینکار ip شما نمایش داده می شود و شما می توانید آدرس مورد نظر را در بخش مورد نظر بنویسید .

5- همچنین در پنجره ” TCP/IP properties ” شما باید آدرس های ” Subnet mask ” ، ” Default gateway ” و ” DNS Server ” را هم پر کنید . اگر عدد های این گزینه ها را هم نمی دانید می توانید با استفاده از دستور ” ipconfig/all ” در مرحله 4 این اعداد را پیدا کنید.

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *