پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / رایانه / دستورات لازم در بخشRun

دستورات لازم در بخشRun

فرمانهای  بخشRun

مطمئنا اکثر کاربران کامپیوتر با بخش Run موجود در ویندوز خود سروکار داشته اند. جهت بهره وری و استفاده مفید از Run فرمان های موجود است که که هر کدام وظیفه خاصی را انجام می دهند . بمثلا دستوری که اطلاعات سخت افزاری  را نشان می دهد ویا دستوری که  اطلاعات سیستمی مانند  رم و کارکرد CPU  را نشان می دهد .  دانستن این دستورات ویندوزی  باعث مدیریت اسان تر و بهتر کاربر خواهد شد و سرعت کار را نیز بالاتر می برد .

با کمک کلیدهای ترکیبی Win+R و یا  رفتن به منوی استارت وارد محیط Run شوید.

کدهای استفاده شده در RUn

FIREWALL:

این دستور وظیفه فعال کردن یا غیر فعال کردن دیواره آتش ویندوز را دارد . فعال بودن دیواره آتش برای امنیت در شبکه و همچنین  جلوگیری از ورود هکرها به سیستم  کاربر می باشد .

 Drwtsn32:

این دستور می تواند برنامه دکتر واتسون  را اجرا کند ، این برنامه در گزارش و همچنین عیب یابی مشکلات نرم افزاری  نقش موثری خواهد داشت .

NTBACKUP :

این دستور اجرای برنامه گرفتن نسخه پشتیبان بر روی سیستم  کاربر را بر عهده دارد  و می توانید از سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید .

DISKMGMT :

با تایپ این دستور در بخشrun برنامه مدیریت دیسک شما اجرا شده  و شما را در مدیریت دیسک سخت راهنمایی خواهد کرد . ویا هر یک از پارتیشن ها را حذف نمایید .

DEVMGMT:

این کد وظیفه مهمی دارد . با کمک آن میتوانید سخت افزار های نصب شده بر روی سیستم خود را بازبینی کرده و یا یکی از آنها را حذف و یا نصب نمایید .

دستورات در بخشRun

EDUCEDIT:

این دستور شما را در ایجاد یک کاراکتر یا ویرایش یک کاراکتر هدایت می کند .

Services:

با تایپ این دستور در بخشRun یکی از سرویس های ویندوز را می توانید کنسل کنید یا یک سرویس جدید به آن اضافه نمایید .

REGEDIT:

در بخشRun با تایپ این دستور رجیستری ویندوز باز میشود  و کار بر با کمک آن می تواند قسمت های مختلف ویندوز را بنا به سلیقه و خواست خود تغییر دهد . حتما به این نکته توجه کنید در رجیستری چیزی را که نمیدانید حذف یا تغییر ندهید .

CMD:

با تایپ این دستور در بخشRun محیط سیستم عامل داس  در مقابل شما ظاهر می شود و می توانید فرمان های خود را برای این سیستم عامل تایپ نمایید. این قسمت استفاده های مفیدی دارد .

PERFMON:

این قسمت  در بخشRun وظیفه اجرای برنامه سیستم مانیتور را دارد و در آن جزییاتی در مورد فضای اشغال شده از رم و یا مقدار بازدهی سی پی یو  وجود دارد . همچنین مقدار اطلاعات خواننده شده از هارد را برای کاربران سیستم به صورت نمودار بیان می نماید.

SYSEDIT:

در بخشRun  با تایپ این دستور ویرایشگر فایل های سیستمی اجرا می شود و کاربر براحتی می تواند ان را ویرایش کند . تاکید میکنیم  در صورت تغییرات اشتباه ممکن است سیستم شما بالا نیاید .

دستور msconfig

دستورmsconfig وظیفه ی غیر فعال کردن نرم افزارهایی را  دارد که در هنگام بالا آمدن سیستم بر روی قسمت سیستم ترایی ویندوز قرار می گیرند . همچنین اگر سیستم شما دیر Shut Down می شود به این قسمت سری بزنید.

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *