سه‌شنبه 27 فوریه 2024

باورهای اشتباه در مورد ویندوز ۱۰

باورهای اشتباه در مورد ویندوز10

چند ماهی از زمان انتشار ویندوز ۱۰ به بازار می گذرد .در این مدت بر روی ویندوز 10 پژوهش های زیادی شده و همچنین مزایا و معایب زیادی هم کشف شده  است . دلایل زیادی وجود دارد که ویندوز ۱۰ را یک ویندوز جامع و پیشرفته بدانیم، اما در این پست می خوهیم باورهای اشتباه در مورد ویندوز ۱۰ را مشخص کنیم تا متوجه باورهای صحیح آن بشوید .

نرم افزار های پیش نصب شده را نمی توان حذف کرد

وقتی که ویندوز ۱۰  منتشر شد تعدادی هم  برنامه از پیش نصب شده داشت که عملی رایج در هر ویندوز به شمار می رود.  خب مسلما همه آنها به درد نمیخورد و کاربرانی شاید بخواهند آنها را حذف کنند. اینگونه برنامه ها که Bloatware به آنها گفته می شود در لیست نرم افزارها نمایش داده نمی شود. بنابراین کاربران تصور می کنند نمی توان آنها را حذف کرد. در صورتی که چنین نیست .

دو راه برای حذف برنامه های Bloatware از ویندوز ۱۰ وجود دارد :

راه حل اول این است  در منوی استارت روی برنامه مورد نظر  راست کلیک کنید و گزینه uninstall را انتخاب کنید.

روش دیگر استفاده از یک سری دستورات PowerShell هوشمندانه است کهخیلی سریع  یک لیست از برنامه های از پیش نصب شده  در ویندوز10 را غیرفعال می کند. اما بدانید این روش کمی ریسک دارد .

بروزرسانی رایگان به ویندوز ۱۰ موقتی است

بروزرسانی رایگان به ویندوز ۱۰ موقتی است

وقتی که کاربران ویندوز در همه جا شنیدند که می توانند ویندوز های ۷ و ۸٫۱ خود را به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ ارتقا دهند  رضایتشان برانگیخته شد ، اما مدتی بعد از آن حدس و گمان کاربران در مورد ویندوز ۱۰ شروع شد.

اولین گمان این شد که مایکروسافت ویندوز ۱۰ را فقط تا جولای ۲۰۱۶ آپدیت رایگان میکند و بعد از آن از بروزرسانی خبری نخواهد بود.

اما آنچه در وبلاگ رسمی ویندوز آمده است چیز دیگری را می گوید :

” ارتقا رایگان به ویندوز ۱۰ برای کاربرانی که از ویندوز ۷ و ۸٫۱ و ویندوز فون ۸٫۱ استفاده می کنند در سال اول پس از راه اندازی ویندوز ۱۰ رایگان خواهد بود”

یعنی اگر در همان سال اول  که ویندوز ۱۰ منتشر شده است، ویندوزتان را به این ویندوز ارتقا دهید ،  در آینده نیز می توانید از بروزرسانی های این ویندوز باز هم کاملا رایگان استفاده کنید.

وای فای سنس کلمه عبور را دور می زند

طبق اطلاعات بدست امده ،  قابلیتی موسوم به Wi-Fi sense در ویندوز وجود دارد که برای کاربران خارج از شبکه ، اینترنت شما را فراهم می کند و این قابلیت سبب می شود که  آنها بتوانند از اینترنت تان استفاده کنند.

 Wi-Fi sense قابلیتی در ویندوز ۱۰ است که با این قابلیت می شود برای کسانی که نزدیک شما و دوست تان هستند اینترنت را بدون رمز عبور به اشتراک بگذارید.  ولی این کار اصلا ناامنی نمی آورد .

در Wi-Fi sense از نشانه ها به جای کلمه ی عبور برای دسترسی ها استفاده می شود و کاربرانی که متصل هستند فقط میتوانند  به اینترنت دسترسی پیدا کنند و هیچ دسترسی به فایل های تحت شبکه و یا دستگاه های موجود در شبکه ندارند، بنابراین خیالتان راحت باشد که سیستم شما در امان است و به امنیت آن اسیبی نمیرسد .

ویندوز ۱۰ نیاز به اشتراک دارد

وقتی که به صورت رایگان ویندوز ۱۰ آپدیت می کنید در اصل شما در حال استفاده از نسخه ی رایگان ویندوز هستید و برای دسترسی به تعدادی از امکانات شما نیاز دارید که اشتراک ویندوز مایکروسافت را خریداری کنید.

برای این کهویندوز را اپدیت کنید نیازی نیست تا هزینه ی اشتراک ویندوز را بپردازید اما باید بدانید وقتی  از نسخه ی رایگان ویندوز استفاده می کنید در برخی از تنظیمات ویندوز با محدودیت مواجه هستید.

مایکروسافت قیمت ویندوز ۱۰ را برای کاربران ۱۹۹ دلار اعلام کرده است که البته می دانیم کاربرانی که در کشور عزیزمان زندگی می کنند می دانند که چطور این ویندوز را دور بزنند و لازم به توضیحات بیشتر نداریم . در ضمن همین نسخه ی رایگان ویندوز ۱۰  به اندازه لازم امنیت دارد و لازم نیست نگران بحث امنیت باشید .

About

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *