پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / فناوری اطلاعات / دانستنیهای نرم افزار One Note

دانستنیهای نرم افزار One Note

نرم افزار One Note دارای قسمت های مجزایی برای یادداشت ها، سرفصل ها و صفحات است اما شما می توانید در هر کجای این قسمت بندی ها که میخواهید، بنویسید، بکشید و اطلاعات را Paste نمائید. اگر عجله دارید ومجبورید در گوشه یک صفحه مطلبی را یادداشت کنید، فقط کافیست آنجا را کلیک کرده و شروع به تایپ کردن نمائید. اگر One Note را در یک تبلت با قلم نوک سوزنی اجرا می کنید، می توانید حتی یادداشت خود را به شکل دستی بنویسید و بعداً آن ها را با یک کلیک به یک متن تایپ شده تبدیل نمائید. نرم افزار One Note یک اپلیکیشن محبوب است، شیوه ی فرم آزاد (Free Form) آن به شما امکان می دهد تا بدون هیچگونه محدودیتی که معمولا از جانب اپلیکیشن های ساختاریافته ای همچون Word، Excel و مدیران پایگاه اطلاعاتی تحمیل می شود؛ افکار، تحقیقات و یادداشت های خود را جمع آوری و سازماندهی نمایید.

محدوده دسترسی نرم افزار One Note با گذشت سال ها افزایش یافته است، این اپلیکیشن اولین بار در غالب نسخه های عالی رتبه آفیس ۲۰۰۳ عرضه شد. مایکروسافت بتدریج این اپلیکیشن را به اکثر نسخه های آفیس افزود، اما تعجب در اینجاست که بسیاری از افرادی که آفیس ۲۰۱۳ دارند می گویند هیچ چیز در مورد One Note نمی دانند. مایکروسافت ورژن های موبایل و تقلیل یافته One Note را برای تلفن های Windows Phone و اندروید و iOS منتشر ساخته است. این ورژن ها میتوانند با یادداشت هایی که در One Drive یا SharePoint نگهداری می شوند، همگام سازی شوند بنابراین همیشه در هر دستگاهی می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

یک ورژن تاچ محور(Touch-Centric) هم برای تبلت های ویندوز ۸ موجود است و همچنین One Note Online مبتنی بر مرورگر که برای هرکسی که بخواهد از حافظه ابر One Drive استفاده نماید، رایگان می باشد. مایکروسافت ورژن هایی را مخصوص سیستم عامل های مک و یک ورژن هم مخصوص سیستم عامل ویندوز عرضه کرده که هر دو رایگان هستند.
ورژن های مک و پی سی شامل تمام ویژگی های ورژن های خریدنی که با آفیس ۲۰۱۳ عرضه می شوند، نیستند و البته این ورژن ها به اندازه ورژن های موبایل یا مبتنی بر وب محدود نیستند، اما همچنان اصرار دارند دفترچه یادداشت ها را در One Drive ذخیره کنند.

البته محدودیت در مجوزدهی هم وجود دارد، محدودیتی که می گوید این نسخه ها باید فقط برای مصارف شخصی یا مدرسه ای باشند. مایکروسافت همچنین یک One Note API را معرفی کرده که توسعه دهندگان می توانند از آن برای مجتمع سازی اپلیکیشن ها و دستگاه های مخصوص خودشان با One Note استفاده کنند و شرکت های زیادی هستند که از One Note API استفاده می کنند.

قابلیت دسترسی نرم افزار One Note از طریق پلت فرم

از بین پلت فرم های اصلی، فقط تبلت های آندرویدی پوشش داده نشده اند. در این میان، نسخه های تلفن های هوشمند جزء محدودترین ها هستند. One Note Online یک نسخه مبتنی بر وب می باشد که دارای ویژگی های بیشتری در مقایسه با نسخه های تلفنی است، اما به شما اجازه نمی دهد از جوهر یا ضبط صدا استفاده کنید. نسخه تبلتی ویندوز ۸ یعنی نسخه One Note MX دارای سیستم Radial Menu شناور می باشد که از طریق آن میتوانید به ویژگی های عمومی دسترسی داشته باشید بدون آنکه فضای صفحه نمایش قربانی رابط ریبون شود. نسخه پریمیوم تنها در مجموعه کامل آفیس ۲۰۱۳ وجود دارد که تمام ویژگی ها را ارائه می دهد.

درOne Note رایگان مک و ویندوز از ویژگی های مهم خبری نیست. فقط امکان ذخیره کردن دفترچه یادداشت ها در یک درایو محلی وجود دارد.

– پرینت کردن در One Note از طریق اپلکیشن های دیگر
– پشتیبانی SharePoint
– مجتمع سازی با Outlook
– ضبط صدا و تصویر
– دفترچه یادداشت هایی که با پسورد محافظت می شوند
– مجوز مصرف تجاری

ورژن مک One Note هنوز کمی کار دارد تا کامل شود. این نسخه فاقد تگ ها اختصاصی است ، برای مثال هیچ گونه دسترسی به آفیس ۳۶۵ وجود ندارد و احتمالا در آینده این مشکلات حل خواهد شد. این ورژن با سیستم عامل (Mavericks)X 10.9 نیز سازگار است. آیکن ها و سازماندهی دکمه های ریبون در One Note مک، به One Note 2013 ویندوز نزدیکتر است تا به دیگر آفیس های مربوط به اپلیکیشن مک. شبیه تر کردن محصولات آفیس مک و ویندوز ایده خوبی است چرا که وادار نمودن نسخه مک به ساخت مجدد تمام آیکن ها و اضافه کردن عناصر عجیب و غریب رابط کاربر مک، همیشه یک کار وقت گیر بوده و مانعی برای تعامل پذیری محسوب می شود.

اپ ها و سرویس های جدید در نرم افزار One Note

One Note API جدید، پلی بین اپ های شخص ثالث و One Note می سازد و امکان استفاده از سرویس های ابر همگانی و One Drive مایکروسافت را فراهم می سازد. One Note API از پروتکل OAuth استفاده می کند تا صحت و سقم اطلاعات لاگین کاربر را قبل از فرستادن اطلاعات به ONE Note برای اکانت مایکروسافت تایید نماید. یک اپلیکیشن میتواند متن، تصویر، لینک ها به صفحات وب و آبجکت های پنهان را به One Note بفرستد و تمام تصویرها از طریق یک موتور تشخیص کاراکتر-نوری (OCR) در حال اجرا (on the fly) اجرا می شوند، بنابراین متن داخل تصویر به یک محتوای قابل جستجو در داخل One Note تبدیل می گردد (متن به نمایش در نمی آید ولی قابل جستجو است).

مایکروسافت چندین اپ و سرویس جدید را که از این API استفاده می کنند، عرضه نموده تا ارزشمندی آن را به اثبات برساند و برخی از کمپانی های شخص ثالث نیز از API استفاده می کنند تا قابلیت هایی جدید را به اپلیکیشن های خود بیافزایند. بهترین محصولی که تاکنون از سوی مایکروسافت عرضه شده Office Lens است، یک اپ مخصوص ویندوز فون که از تصاویرروی وایت برد، رسیدها، کارت های تجاری، یادداشت های کاغذی و اشیاء دارای متن عکسبرداری می کند و بطور خودکار تصویر عکسبرداری شده و دارای زاویه را صاف کرده (deskew) و آن را به One Note آپلود می نماید. این ویژگی به خوبی از هر زاویه ای کار می کند و یک ابزار فوق العاده برای ضبط سریع اطلاعات است. این ابزار نمای کلی آن شی که می بینید را تشخیص می دهد، از آن در صفحه نمایش قاب می گیرد و وقتی دکمه را فشار می دهید، تصویر کراپ می شود تا به شکل مستطیل دربیاید، مثل اینکه تلفن خود را به صورت عمودی به سمت مرکز آن شی گرفته اید. این ابزار حتی نور های آزاردهنده را از وایت بردها حذف می کند. وقتی تمام اطلاعات مهم جلسه شما در وایت برد نوشته شده و به دلیل ورود گروه بعدی به داخل اتاق کنفرانس فقط۱۰ ثانیه وقت دارید از اتاق خارج شوید ، این اپ میتواند حکم یک نجات دهنده را برای شما بازی کند. نه تنها می توانید اطلاعات جلسه خود را ظرف چند ثانیه ضبط کنید، حتی قبل از آنکه پشت میز خود بنشینید این اطلاعات در دفترچه یادداشت نرم افزار One Note شما قرار خواهد گرفت.

تیم توسعه می گویند در حال حاضر مشغول کار روی تشخیص دستخط از روی عکس های گرفته شده هستند، بنابراین تصاویر گرفته شده از یادداشت های کاغذی یا وایت برد قابل جستجو خواهند بود درست مانند زمانی که اولین بار آن ها را در One Note می نویسید (اتفاقاً اگر تلفن آندرویدی، آیفون یا آیپد دارید میتوانید از Genius Scan برای انجام این کار استفاده نمائید چرا که نسخه خریدنی آن در حال حاضر به همان صورت در One Note گنجانده شده است. www.grizzlylab.com)

دانستنیهای نرم افزار One Note

ارمغان جالب دیگر مایکروسافت (www.onenote.com/clipper)Clipper است که به هر یک از مرورگرهای اصلی یک بوک مارک می افزاید. Clipper یک کپی از صفحه ای که در آن قرار دارید را به همراه لینک آن به One Note می فرستد.

همیشه یک افزودنی Send To OneNote برای اینترنت اکسپلورر وجود دارد، اما Clipper ویژگی های مشابه ای را به فایرفاکس، کروم و سفری می فرستد. یکی از سرویس های مایکروسافت توانایی نرم افزار One Note در پذیرفتن ایمیل است. تئوری مربوط به آن این است که تمام اپلیکیشن هایی که می توانند ایمیل بفرستند، باید بتوانند با آدرس دهی آن داده ها به me@onenote.com ، آنها را به دفترچه یادداشت OneNote شما ارسال نماید. آدرس From، که آدرس خود شماست، پیام را به سمت دفترچه یادداشت نرم افزار One Note هدایت می کند.عملاً متن و ضمائم به خوبی به مقصد می رسند اما نگرانی ما در اینجا امنیت است. کلاهبرداری از آدرس From یک ایمیل به راحتی صورت می گیرد و اسپمرها دائماً این کار را انجام می دهند.

البته حق انتخاب این سرویس با شماست و شما با گفتن به One Note به ایمیل اجازه می دهید تا از جانب شما ارسال شود و به نظر می رسد که مایکروسافت تمام تدابیر لازم را برای مقابله با اسپم ها در نظر گرفته است. اما بازهم نگرانی وجود دارد چون در دراز مدت بعضی از کلاهبرداران زیرک و فعال ممکن است راهی را برای بمباران کردن آدرس me@onenote.com پیدا کنند و کارهایی که معمولا نمیخواهیم را انجام دهند.

خوانندگان اخبارهایی مانند Feedly، New360 و Weave نیز One Note Service را اجرا می کنند تا به کاربران خود اجازه دهند مقالات را مستقیما در نرم افزار One Note ذخیره نمایند. بنابراین، اگر یک مقاله جالب می خوانید و میخواهید آن را داشته باشید، می توانید روی دکمه One Note در News Reader کلیک نمائید، در این صورت آن مقاله به نرم افزار One Note فرستاده می شود. زمانی که اولین بار از این سرویس استفاده می کنید، باید با اکانت مایکروسافت خود در One Note ثبت نام کنید (Sign in) اما بعد از آن دیگر لازم نیست و این ارتباط به خاطر سپرده می شود. شما میتوانید مقاله را انتخاب و کپی نمائید و به نرم افزار One Note بروید و یک صفحه جدید بسازید و آن را Paste کنید اما کلیک کردن یک دکمه به مراتب آسان تر است.

اسکنرهای دستی یا کوچک روش فوق العاده دیگری برای ارسال اطلاعات به One Note هستند – Doxie و Brother دو سازنده هستند که سریعاً One Note API را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند تا به اسکنرهای خود اجازه دهند اسناد اسکن شده را در آن مسیر ارسال نمایند. www.getdoxie.com Doxie از اپ اسکن کننده خود در کامپیوتر شما استفاده می کند تا این انتقال را مدیریت نماید، در حالی که اسکنر ADS-1500w کمپانی Brother از ارتباط وای فای خود برای اسکن کردن مستقیم صفحات در One Note استفاده می کند. طبق گزارشات رسیده Epson و دیگران نیز مشغول کار بر روی این تکنولوژی هستند.
اگر هنوز هم یادداشت برداری با استفاده از قلم و کاغذ قدیمی را ترجیح می دهید، LiveScribe   www.LiveScribe.comقلمی ساخته که به تلفن شما وصل می شود و با استفاده از آن میتوانید تمام یادداشت های دست نوشته را جمع آوری کرده و همگی را به One Note انتقال دهید. LiveScribe از کاغذ مخصوصی که با نقطه های بسیار کوچک پرینت شده استفاده می کند و به دوربین داخل نوک قلم اجازه می دهد تا در جاهایی که روی کاغذ می نویسید، فعال شود، حتی می توانید دفترچه یادداشت های مخصوص خریداری کنید یا با استفاده از چاپگر لیزری آن ها را پرینت نمائید.

در ضمن، اگر نمیخواهید از قلم و کاغذ مخصوص مثل Livescribe استفاده کنید، (http://modnotebook.com)Mod یک دفترچه یادداشت کاغذی ساده است که وقتی پر شد آن را برای سازنده می فرستید و آن ها هر صفحه را اسکن می کنند و آن را برای شما در One Note آپلود می نمایند. شما میتوانید از هر قلم و خودکاری برای کشیدن یا نوشتن در دفترچه یادداشت Mod استفاده کنید و هزینه خرید شامل هزینه پست و سرویس اسکن کردن می شود- پاکت نامه در داخل جلد پشتی قرار دارد. حتی می توانید انتخاب کنید که دفترچه یادداشت شما بازیافت شود یا به شما بازگردانده شود. این سرویس برای افراد خلاقی مانند هنرمندان گرافیک یا معمارانی که به یک وسیله فیزیکی برای نوشتن و رسم کردن نیاز دارند، و همچنین می خواهند افکارشان را در فرم دیجیتالی قابل جستجو حفظ کنند، یک روش فوق العاده است.
رقبای One Note یعنی Evernote و Simplenote هم خوب هستند، اما از نظر انعطاف پذیری به پای One Note نمی رسند. Simplenote در پلت فرم ویندزو وجود ندارد و Evernote شما را مجبور می کند تا داده های خود را دقیقاً ساختاربندی کنید- مثلاً نمی توانید هر جایی که می خواهید کلیک کنید و شروع به تایپ کردن نمایید. همچنین Evernote در ارائه فضای خالی رایگان خست به خرج می دهد. با اضافه کردن چند عکس، محدوده انتقال داده های ماهانه شما به سرعت تمام می شود و شما باید در سرورهای Evernote آنلاین باشید تا از اپلیکیشن استفاده کنید، مگر آنکه هزینه سرویس را بدهید. بعلاوه، هیچ یک از رقبا قابلیت های جوهر-دیجیتالی این محصول مایکروسافت یعنی One Note را ندارند.

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *