پنج‌شنبه 11 آوریل 2024

اطلاعاتی از ماشین مجازی VMware

در هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس ویژگی اشتراک پوشه‌ها (Shared Folders) در ماشین مجازی VMware قابل ایجاد است. در مرحله اول برای کار با ماشین مجازی VMware ، باید VMware Tools را بر روی ماشین مجازی خود نصب داشته باشید تا بتوانید از این ویژگی استفاده کنید. در منوی ماشین مجازی باید گزینه مربوط به نصب یا آپدیت VMware Tool را بیابید. (اگر نسخه مورد استفاده شما آخرین نسخه نباشد باید آن را آپدیت کنید).

اکنون مراحل تنظیمات ماشین مجازی VMware را انجام دهید . در ماشین مجازی VMware باید از بخش بالا، تب Player را انتخاب کنید، به بخش Manage بروید و در نهایت بر روی Virtual Machine Settings کلیک کنید. با کلیک بر روی تب Options و انتخاب Shared Folders می‌توانید به گزینه فعال سازی این ویژگی دسترسی پیدا کنید. پوشه‌ای را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید، از همین محل اضافه کنید. همه این پوشه‌ها در ماشین مجازی با نامی که شما انتخاب کرده‌اید نشان داده می‌شود. به صورت پیش‌فرض ماشین مجازی Vmware به شما دسترسی کامل برای خواندن/نوشتن (Read/Write) فایل‌‌ها را می‌دهد. اما با انتخاب گزینه Read-only همچون ماشین مجازی قبلی می‌توانید توانایی نوشتن در درون پوشه را از ماشین سلب کنید.

17

بعد از انجام مراحل بالا ، پوشه اشتراکی شبیه به پوشه اشتراک شبکه اینترنت در سیستم‌عامل ویندوز مهمان ظاهر خواهد شد. با اسم vmware-host می‌تواk آن را یافت.

18

نکته دیگر این که سرعت انتقال و استفاده از پوشه اشتراک گذاری را ، با تیک گزینه “Map as a network drive in Windows guests” می‌توانید بیشتر کنید. و به جای اینکه به دنبال فایل‌های اشتراکی شبکه بگردید، پوشه اشتراک فایل با استفاده از این ویژگی دارای یک درایو خاص می‌شود و در پنجره درایو‌های کامپیوتر شما نمایش داده می‌شود.

19

اگر از سیستم عامل لینوکس مهمان استفاده می کنید ،  باید پوشه اشتراک Vmware را در مسیر mnt/hgfs/ در دایرکتوری ریشه پیدا کنید.  اگر از چند ماشین مجازی استفاده می‌کنید پس باید برای هر کدام جداگانه پوشه اشتراک بسازید. همچنین در هنگام استفاده از پوشه‌های اشتراکی باید بسیار مراقب باشید، زیرا اگر ماشین مجازی شما در خطر ویروس باشد، ویروس می‌تواند از فایل‌های درون پوشه اشتراک را نیز آلوده کند.

About

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *