پنج شنبه 2 اردیبهشت 1400
خانه / فناوری اطلاعات / آموزش جدول ضرب با انگشتان دست تصویری

آموزش جدول ضرب با انگشتان دست تصویری

آموزش جدول ضرب موضوع این بخش از وبلاگ عارف رایانه است. خب مسلما می دانید جدول ضرب چیزی است که هر کسی تا اخر عمر به ان نیاز دارید و باید ان را به درستی حفظ کند. یک روش حفظ کردن جدول ضرب ، روش استفاده از انگشتان است. در اینجا اطلاعاتی را درباره آموزش جدول ضرب با انگشتان تقدیمتان می کنیم.

 

آموزش جدول ضرب با انگشتان دست

 

گاهی وقتها ما از جواب ضربی که می کنیم مطمین نیستیم . البته این قضیه برای ضرب یک در یک است. در این حالت میتوانیم برای اطمینان از انگشتان استفاده کنیم. در این بخش ترفندی را برای اموزش جدول ضرب به شما معرفی می کنیم.

فرض کنید می خواهیم حاصل ضرب ۵×۶ را حساب کنیم . انگشت های هر دو دست را باز می کنیم .

بعد می گوییم : چون یکی از عددها ۵ است ، پس هر پنج انگشت دست چپ را باز نگاه می داریم . چون عدد دیگر ۶ است و شش یک واحد از پنج بیش تر است پس یک انگشت دست راست را تا می کنیم . آن وقت حاصل ضرب شماره انگشت هایی را که تا نکرده ایم به دست می آوریم .

دست چپ پنج انگشت باز دارد و دست راست چهار انگشت باز ، پس ۲۰= ۵×۴ . بعد در برابر هر انگشت تا کرده، ده واحد به این حاصل ضرب اضافه می کنیم . در این مثال، چون یک انگشت تا کرده بودیم ، پس ۱۰ را به ۲۰ اضافه می کنیم ، می شود ۳۰ .

آموزش جدول ضرب با انگشتان دست تصویری
آموزش جدول ضرب با انگشتان دست تصویری

حالا فرض کنید می خواهیم حاصل ضرب ۷×۶ را به دست آوریم . انگشت های هر دو دست را باز می کنیم . چون ۶ یک واحد از پنج بیش تر است ، پس یکی از انگشت های دست چپ را تا می کنیم . چون ۷ دو واحد بیش تر ا ز پنج است ، پس دو تا از انگشت های دست راست را تا می کنیم .

حالا ۴ تا از انگشت های دست چپ و ۳ تا از انگشت های دست راست باز است . حاصل ضرب ۴×۳ را به دست می آوریم که می شود ۱۲ . آن وقت برای هر انگشتی که تا کرده ایم ۱۰ واحد به این حاصل ضرب اضافه می کنیم .

در این مثال چون سه انگشت تا کرده داریم ، ۳۰ واحد به ۱۲ اضافه می کنیم ، حاصل ۴۲ می شود . پس : ۴۲ = ۳۰ + ۳ × ۴=۶× ۷

آموزش جدول ضرب با انگشتان دست تصویری
آموزش جدول ضرب با انگشتان دست تصویری

 

حالا یک مثال دیگر می آورم؛ فرض کنید می خواهیم حاصل ضرب ۸× ۷ را به دست آوریم . انگشت ای هر دو دست را باز می کنیم . چون عدد ۸ سه واحد از پنج بیش تر است ، پس ۳ تا از انگشت های دست چپ را تا می کنیم .

چون عدد ۷ دو واحد از پنج بیش تر است ، پس ۲ تا از انگشت های دست راست را تا می کنیم .

حاصل ضرب انگشت های باز هر دو دست ، یعنی ۲× ۳ را به دست می آوریم که می شود ۶ چون روی هم رفته پنج انگشت از هر دو دست را تا کرده ایم ، ۵۰ واحد به این حاصل ضرب اضافه می کنیم . حاصل ۵۶ می شود؛ یعنی: ۵۶ = ۵۰ +.۳ × ۲= ۷×۸

آموزش جدول ضرب با انگشتان دست تصویری
آموزش جدول ضرب با انگشتان دست تصویری

 

امیدواریم از این بخش از وبلاگ عارف رایانه درباره آموزش جدول ضرب بهره کافی را برده باشید.

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *