پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / فناوری اطلاعات / معرفی برنامه شبیه ساز شبکه opnet

معرفی برنامه شبیه ساز شبکه opnet

برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler  دارای گستره ی وسیعی از پروتکل ها و تکنولوژی ها است که قادر است آن ها در قالب محیط توسعه ای کاملاً ویژوال برای مدلسازی انواع شبکه ها و تکنولوژی ها از جمله VoIP، TCP، OSPFv3، MPLS، IPv6 ارائه  بدهد.

برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet
برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet

برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet

برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler موجب سرعت بخشیدن به روند تحقیق و توسعه برای تحلیل و طراحی شبکه های ارتباطی، دستگاه ها، پروتکل ها و برنامه های کاربردی خواهد شد و در نتیجه استفاده از ان به شما پیشنهاد می شود.

با کمک برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler کاربراناین امکان را دارند که شبکه های شبیه سازی شده را از جنبه های گوناگون تجزیه و تحلیل کنند. به گزارش وبلاگ عارف رایانه مدلسازی، آنالیز و طراحی شبکه های کامپیوتری، ارتباطات بین دستگاه ها، پروتکل ها و دیگر عناصر کاربردی درون یک شبکه با کمک برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler امکان پذیر است.

همچنین باید بدانید که شرکت فناوری آپنت (OPNET)، شرکتی نرم‌افزاری است که ارزیابی کارایی شبکه‌ها و کاربردهای کامپیوتری را فراهم میکند. آپنت مدلر به عنوان یک ابزار نرم‌افزاری برای مدل کردن و شبیه‌سازی شبکه اولین محصول شرکت بود.

بیشتر بدانید : برنامه دیکشنری پزشکی اندروید تابر taber

قابلیت های کلیدی برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler

– سریعترین موتور شبیه سازی رویداد گسسته

– مدل سازی شی گرا

– محیط مدل سازی سلسله مراتبی

– شبیه سازی تحلیلی، ترکیبی و پیشامد گسسته

– دیباگینگ و آنالیز های مبتنی بر رابط کاربری

– پیاده سازی و تحلیل عملکرد انواع شبکه های LAN، WAN، WLAN و …

– امکان شبیه سازی اپلیکیشن های موجود در شبکه

– و …

برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet
برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet

برنامه شبیه ساز شبکه opnet در مقایسه با سایر شبیه سازها

برخلاف شبیه ساز NS2 که open source می باشد، برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet نیاز به خرید لایسنس دارد که بسیار گران است. البته در برخی سایت ها رایگان هم امده است.

واسط گرافیکی شبیه ساز برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet بسیار ساده و جذاب است و برای برنامه نویسی نیاز به آشنایی با زبان C و ++C دارد. طبق اطلاعات بدست امده برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet اولین نرم افزاری است که برای شبیه سازی شبکه به بازار آمد، اما مدتی بعد نرم افزار NS2 به دلیل open source بودن طرفداران بیشتری پیدا کرد.

برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet در شبیه سازی شبکه های بی سیم و موبایل (متحرک) دوباره OPNET در صدر قرار گرفت. ضمن اینکه OPNET بسیاری از وظایف را به صورت اتوماتیک انجام میدهد و نیاز به برنامه نویسی هر چیز کوچکی از پایین ترین سطح نیست.

طبق اطلاعات بدست امده از دیگر مزایای برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet ، سرعت اجرای بسیار بالاست. برنامه ای که در NS2 شاید نیاز به یک روز وقت برای اجرا داشته باشد در OPNET در عرض چند ثانیه شبیه سازی می شود! البته نرم افزار OPNET از لحاظ سرعت هنوز نمی تواند از نرم افزار MATLAB بهتر عمل کند.

کاربردهای مهم برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler

به گزارش وبلاگ عارف رایانه آنالیز شبکه های فعلی از طریق شبیه سازی یکی از کاربردهای مهم برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet است. این نرم افزارمستقیما می تواند فایل های تنظیمات روترهای سازندگان مختلف مانند سیسکو را به عنوان ورودی دریافت کرده و سناریوی فعلی شبکه را شبیه سازی کند.
طراحی بهینه شبکه : با این نرم افزار می توان لینک ها را به صورت بهینه انتخاب کرد تا از هزینه های اضافی جلوگیری شود.

شبیه سازی عملکرد پروتکل های جدید که در محیط های تحقیقاتی به وجود آمده اند. ایجاد این پروتکل ها بر اساس برنامه نویسی C++ و ماشین حالت متنهای FSM می باشد.

با توجه به کتابخانه بزرگ این نرم افزار که شامل انواع روترها، سوییچ و سایر تجهیزات سازندگان بزرگی مانند سیسکو، ۳ Com، Juniper و غیره است، جز در مواردی محدود نیازی به استفاده از ویرایشگرهای گره و پروسه نیست و تنها از طریق ویرایشگر اصلی که ویرایشگر شبکه نامیده می شود، می توان شبکه را پیاده سازی کرد و نتایج شبیه سازی عملکرد آن را به صورت نمودارهای مختلف مشاهده نمود.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از وبلاگ عارف رایانه درباره برنامه شبیه ساز شبکه opnet یا نرم افزار opnet modeler تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. این نرم افزار یک نرم افزار کاربردی برای شبیه سازی شبکه است.

درباره

یک دیدگاه

  1. سلام وقت بخیر بنده در صدد انجام شبیه سازی شبکه هستم که باید حتما با Opnet انجام شود ، آیا از دوستان کسی هست ، این گونه خدمات را ارائه می دهد ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *