سه‌شنبه 27 فوریه 2024

آموزش فارسی کردن اعداد در ورد قدم به قدم

فارسی کردن اعداد در ورد (Word)  در متن‌های فارسی یکی از مشکلات بیشتر کاربران نرم افزار Word است. در این پست از وبلاگ عارف رایانه نحوه‌ی فارسی یا لاتین کردن اعداد در نرم افزار مایکروسافت ورد را در اختیارتان قرار می دهیم. این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

آموزش فارسی کردن اعداد در ورد

به مراحل زیر توجه کنید.

۱. به گزارش وبلاگ عارف رایانه برای فارسی کردن اعداد در ورد باید به قسمت تنظیمات (Options) ورد بروید. برای این کار کافیست :

در ورد ۲۰۱۰ : بر روی نوار File کلیک کنید، و از منوی سمت چپ، Options را انتخاب کنید.

در ورد ۲۰۰۷: بر روی آیکون گرد آفیس در سمت بالا-چپ کلیک کنید و از منوی باز شده، از پایین منو، دکمه‌ی Options را انتخاب کنید.

در ورد ۲۰۰۳: برای اینکار از منوی بالا Tools > Options را انتخاب کنید.

۲. در پنجره‌ی تنظیمات ورد (Word Options) به قسمت Advanced بروید. و در قسمت Show Document Content، گزینه‌ی Numeral را پیدا کنید. (در ورد ۲۰۰۳، به تب Complex Script بروید) پنجره‌ی Word Options در نسخه‌های ۲۰۰۷ به بعد، در زیر نمایش داده شده: آموزش فارسی کردن اعداد در ورد قدم به قدم

 

فارسی کردن اعداد در ورد

فارسی کردن اعداد در ورد

تنظیم شیوه‌ی نمایش اعداد در مایکروسافت ورد

همان طور که می‌بینید، در این بخش امکان انتخاب ۴ گزینه وجود دارد که نتیجه‌ی انتخاب هر کدام از گزینه‌ها را برای شما شرح می‌دهیم:

آموزش تصویری افزودن چک باکس در ورد

Arabic: اعداد متن  چه در داخل متون فارسی و چه در داخل متون لاتین، به صورت لاتین (123) درج می‌شوند.

Hindi: اعداد متن چه در داخل متون فارسی و چه در داخل متون لاتین، به صورت فارسی (۱۲۳) درج می‌شود.

Context: اعداد متن در داخل متون فارسی به صورت فارسی (۱۲۳) و در داخل متون لاتین به صورت لاتین (123) درج می‌شوند.

System: نرم‌افزار ورد از تنظیمات Windows تبعیت می‌کند، که این تنظیمات در قسمت Region and Language در Control Panel تعیین می‌شود. به این ترتیب، اگر ساعت گوشه ویندوز شما فارسی باشد، اعداد در ورد نیز فارسی خواهند بود.

 

فارسی کردن اعداد در ورد

فارسی کردن اعداد در ورد

آموزش نمایش اعداد فارسی و لاتین در هر کدام از حالت‌های Arabic، Hindi و Context

برای فارسی سازی اعداد، گزینه Numeral در Word Options را روی Context بگذارید. به این ترتیب، اگر شما در حال تایپ یک متن فارسی باشید، اعداد شما فارسی خواهند بود و اگر در حال تایپ متن انگلیسی باشید (مثل منابع و مؤاخذ آخر پایان‌نامه‌ها) اعداد شما انگلیسی (لاتین) درج خواهند شد.

آموزش فارسی کردن شماره صفحه‌ها در ورد

اگر مطابق مطلب بالا، در بخش تنظیمات، Numeral را روی Context تنظیم کرده باشید، ممکن است شماره صفحه‌ها به صورت انگلیسی درج شوند.

برای درج شماره صفحه با اعداد فارسی، ابتدا با دوبار کلیک روی بخش هدر یا فوتر، وارد حالت ویرایش هدر/فوتر شوید. سپس شماره صفحه را انتخاب کرده و از تب Home و بخش Paragraph، جهت پاراگراف را روی راست به چپ تنظیم کنیدفارسی کردن اعداد در وردو سپس یک فونت فارسی برای شماره صفحه انتخاب کنید.

آموزش فارسی کردن شماره صفحه‌ها در فهرست مطالب

گاهی ممکن است هنگام درج فهرست مطالب برای متون فارسی شماره صفحه‌ها با اعداد لاتین درج شوند و اعصاب شما خرد شود . اما نگران نباشید.

به گزارش وبلاگ عارف رایانه برای فارسی کردن شماره صفحه‌ها در فهرست مطالب، وارد بخش Page Setup ورد بشوید. سپس در تب Layout، جهت فصل (Section Direction) را روی راست به چپ قرار دهید. در قسمت پایین صفحه، Apply Changes to را روی Whole Document بگذارید و Ok کنید. حالا نشانگر را روی قسمتی از فهرست مطالب قرار دهید، راست کلیک کنید، update field را بزنید، در پنجره‌ای که باز می‌شود، update page numbers only را انتخاب و Ok‌ کنید. اکنون دیگر در فهرست مطالب اعداد فارسی تایپ می شوند.

 

About

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *