پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / فناوری اطلاعات / تفاوت گوشی اصل و تقلبی با 4 روش

تفاوت گوشی اصل و تقلبی با 4 روش

متاسفانه در بازار ایران گوشی های اصل و تقلبی زیاد شده است . بسیاری از افراد قصد خرید گوشی جدید دارند اما میترسند به انها گوشی تقلبی فروخته شود . نگران نباشید . در این پست از وبلاگ عارف رایانه راه تشخیص تفاوت گوشی اصل و تقلبی را برایتان بیان میکنیم.

راههای تشخیص تفاوت گوشی اصل و تقلبی

1- یکی از راههای تشخیص تفاوت گوشی اصل و تقلبی این است که شما باید کد معروف ستاره نامبر صفر شش نامبر (#06#*) را شماره گیری کنید. اکنون سریال مادربرد گوشی یا IMEI روی نمایشگر ظاهر می شود. اگر این سریال با بارکد روی کارتن یا باتری یکسان بود ، احتمالاً گوشی مورد نظر اصل است ( متاسفانه برخی قاچاقچیان بارکدهای تقلبی روی کارتن می چسبانند. این گوشی ها به «چنج» یا تغییریافته مشهور است و به همین دلیل این روش راهی صد در صدی نیست).

2- یک راه دیگر برای تشخیص فرق گوشی اصل و تقلبی اینست که مستقیماً به سایت های تحلیل و تشخیص جهانی در وب بروید. مثلا نشانی اینترنتی یکی از این سایت ها www.numberingplans.com است. در این وبگاه، با کلیک روی عبارت «ابزار تجزیه و تحلیل شماره» یا Number analysis tools و ورود به صفحه بعدی، شماره سریالی را که از طریق شماره گیری کد #06#* روی نمایشگر گوشی ظاهر شده، در قسمت IMEI number analysis تایپ نمایید .

در این مرحله مشخصات گوشی از جمله کشور سازنده، کارخانه، مدل و… نمایش داده می شود. اگر این مشخصات با گوشی مورد نظر یکسان بود ، خیالتان راحت باشد که این گوشی اصل است .

3- به گزارش وبلاگ عارف رایانه ، راه سوم برای تشخیص فرق گوشی اصل و تقلبی اتصال به اینترنت و رجوع به وبگاه نمایندگی برند یا مارک گوشی مورد نظر است .

4- هر کشوری بارکد خاصی دارد. به عنوان مثال بارکد اجناس چینی با اعداد 690 یا 691 یا 692 شروع می شود. بارکد محصولات ایرانی با 626، تایوانی با 471، ژاپنی با 45 یا 49، و… (فهرست کامل بارکدهای مربوط به هر کشور را می توانید با جستجو در گوگل پیدا کنید). اگر بارکد گوشی با نام کشور سازنده (که معمولا زیر محل قرار گرفتن باتری برچسب یا حک شده) یکسان بود، احتمالاً گوشی شما اصل است ( البته کاری که قاچاقچیان با برچسب روی کارتن می کنند، با برچسب یا حک کردن زیر باتری هم شدنی است!) . این راه هم صد در صدی نیست .

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *