رنگی کردن چشم در فتوشاپ یکی از امکانات نرم افزار فتوشاپ است. شما براحتی میتوانید با کمک این نرم افزار رنگ چشم عکس مورد نظرتان را به رنگ دلخواه تغییر دهید. در این بخش از وبلاگ عارف رایانه  4 گام برای رنگی کردن چشم در فتوشاپ را برایتان گرد اوری کرده ایم .

گام 1 برای رنگی کردن چشم در فتوشاپ

برای رنگی کردن چشم در فتوشاپ ابتدا عکس مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید . سپس  بر دکمه Create New fill or Adjustment layer کلیک کنید . در مرحله بعد از پایین پالت لایه ها یک Adjustment layer از نوع Hue/Saturation ایجاد کنید . مانند شکل زیر :

رنگی کردن چشم در فتوشاپ
رنگی کردن چشم در فتوشاپ

گام 2 رنگی کردن چشم در فتوشاپ

فرض کنید میخواهید رنگ چشم این عکس را آبی کنید . برای اینکار باید تیک گزینه Colorize را بزنید و سپس اسلایدر Hue را در محدوده رنگ آبی قرار بدهید و میزان اشباع رنگ و همچنین روشنایی را نیز به طور دلخواه تنظیم کنید . در مورد ایتم ها باید بدانید که :

Hue : رنگ پیکسل های تصویر را در فتوشاپ  تغییر می دهد .

Saturation : شدت اشباع رنگ راتغییر میدهد . یعنی مثلا برای آبی از آبی کم رنگ تا پررنگ .

Lightness : میزان روشنایی پیکسل های تصویر را تغییر خواهد داد .

گزینه Colorize : این گزینه تفاوت ظریفی را در تغییر رنگ ایجاد خواهد کرد ، در حالت عادی یعنی زمانی که این گزینه تیک نخورده با تغییر اسلایدر Hue رنگ پیکسل ها تغییر میکند . ولی وابسته به رنگ پیکسلی هست که تغییر رنگ پیدا میکند.

به عنوان مثال اگر رنگ پیکسلی آبی بود و Hue را به زرد تغییر دادیم، رنگ پیسکل به سبز تبدیل میشود، ولی سایز پیکسلها که رنگشان فرق میکند به یک رنگ دیگر تبدیل خواهند شد.

به گزارش وبلاگ عارف رایانه ،اکنون اگر ما  Colorize را تیک بزنیم فتوشاپ رنگ تمام پیکسل های تصویر را نادیده می گیرد و به عبارتی با پیکسل به گونه ای برخورد می کند که انگار از لحاظ رنگی خنثی هستند.  در این حالت اگر Hue را تغییر بدهیم همه پیکسل ها با هر رنگی که هستند به صورت یکسان رنگشان تغییر پیدا خواهد کرد .

رنگی کردن چشم در فتوشاپ
                 مراحل رنگی کردن چشم در فتوشاپ

گام 3 رنگی کردن چشم در فتوشاپ

در مرحله سوم باید روی لایه Adjustment قرار بگیرید، سپس Ctrl+I را بزنید تا ماسک سفید به مشکی تبدیل شود و تغییرات پنهان شود. در اینجا ما میخواهیم چشم ها رنگی شود. پس کلید D را بزنید تا رنگ Foreground به حالت پیش فرض یعنی سفید تبدیل شود.

در این مرحله کلید B را بزنید و بعد از انتخاب براشی brush نرم و با اندازه مناسب روی عنبیه چشم ( روی مردمک چشم نروید) را نقاشی کنید تا تغییرات ظاهر شوند .

رنگی کردن چشم در فتوشاپ
رنگی کردن چشم در فتوشاپ

گام 4 رنگی کردن چشم در فتوشاپ

در گام چهارم اگر دیدید رنگ چشم مصنوعی جلوه میکند، میتونید با تغییر opacity کلی لایه، شدت تغییرات را کاهش دهید. تصویر نهایی بعد از انجام مراحل به صورت زیر است.

رنگی کردن چشم در فتوشاپ
رنگی کردن چشم در فتوشاپ