پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / رایانه / راه خشک کردن لپ تاپ خیس شده

راه خشک کردن لپ تاپ خیس شده

گاهی ممکن است در کنار لپ تاپمان لیوان اب یا چای باشد و ناگهان در اثر یک اتفاق لپ تاپمان خیس شود . در این مورد به نظر شما بهترین راه برای نجات لپ تاپ خیس شده چیست ؟ شما باید در این اتفاق سرعتتان را بالا ببرید و هر چه سریعتر به نجات این لپ تاپ بپردازید. در این پست راه حل هایی برای نجات لپ تاپ خیس شده و خشک کردن آن را برایتان بیان میکنیم .

 جدا کردن ابزارهای متصل به لپ تاپ خیس شده

 در اولین مرحله لپ تاپ را از برق بکشید و باتری اش را در بیاورید.  همچنین موس ، درایورهای فلش، دی وی دی و تمام کابل ها را از لپ تاپتان جدا کنید. سپس مراحل زیر را انجام دهید.

* به گزارش وبلاگ عارف رایانه ، برای خشک کردن لپ تاپ خیس شده وقتی لپ تاپ تان خیس شد به سرعت  آن را باز کنید و سروته نگه دارید . در مرحله بعد تمام سطوح لپ تاپ خیس شده را با پارچه ای مناسب خشک کنید. پارچه تان باید نرم باشد تا به ان خش وارد نشود .

* همچنین سعی کنید لپ تاپ را در هوای آزاد بگذارید تا به طور طبیعی خشک شود. لپ تاپ را به حالت ^  روی سطحی قرار دهید تا هوا بتواند به راحتی بین دکمه های صفحه کلید جریان داشته باشد و اجزای ان را خشک کند .

* برای خشک کردن لپ تاپ خیس شده اگر دیدید مایع وارد لپتاپتان شده ، مایع را با استفاده از یک مکنده رطوبت بیرون بکشید و یا قطعات را از یکدیگر جدا و خشک کنید. درست است که این کار  کمی خطرناک است ، اما مطابق با راهنمایی دفترچه راهنمای شرکت سازنده لپ تاپ، هر قطعه را با یک پارچه کتان آغشته به الکل تمیز کنید. این قطعات باید به مدت دو روز به حال خود رها شوند. سپس دوباره آنها را وصل و کامپیوتر را روشن بکنید .

* بعضی وقتها  برای خشک کردن مایعات ریخته شده در لپ تاپ خیس شده باید تک تک دکمه های صفحه کلید را بیرون بیاورید. در مرحله بعد کل لپ تاپ را با یک پارچه نرم پاک کنید و طبق آنچه در دفترچه راهنمای لپ تاپ نوشته، یک پارچه نرم و تمیز را روی قطعات لپ تاپ بکشید تا اجزای ان کاملا خشک باشد و هیچ نم و رطوبتی در ان وجود نداشته باشد .

* از سشوار برای خشک کردن لپ تاپ استفاده نکنید. برخی افراد سریعا برای خشک کردن لپ تاپ از سشوار استفاده می کنند . اما این کار برای لپ تاپ خطرناک است . زیرا این کار موجب بروز مشکلات مربوط به الکتریسته ساکن و صدمه به لپ تاپ می شود. همچنین از هوای داغ به هیچ وجه استفاده نکنید، زیرا ممکن است برخی قطعات پلاستیکی درون لپ تاپ آب شود و یا به سی پی یو فشار آید.

* یکی از بهترین روشها برای نجات و خشک کردن لپ تاپ خیس شده اینست که آن را درون ظرف برنجی که هیچ هوایی در آن نیست، قرار بدهید . بعد از دو روز لپ تاپ را بردارید. دلیل این امر انست که  برنج، قدرت رطوبت گیری فوق العاده ای دارد و  هر مایعی که وارد درزهای صفحه کلید شده باشد را بیرون می کشد . این مایعات جذب خود برنج می شوند .

اگر قطعات لپ تاپ خیس شده جداشدنی نبودند

برخی لپ تاپ ها قطعاتشان جدا نمی شود . در این مورد باید به مرکز تعمیرات مراجعه کنید. اما بین زمانی که مایع روی دستگاه می ریزد و تا لحظه ای که آن را به مرکز تعمیرات می برید، چند کار می توانید انجام دهید. اول اینکه، آن را سر و ته نگهدارید، هر قسمتی از لپ تاپ را که میتوانید با حوله ای نرم خشک کنید. در مرحله بعد آن را روی سطحی خشک قرار دهید و منتظر باشید تا آبش برود .

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *