پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / رایانه / راه رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

راه رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر یکی از مشکلات اصلی کاربران کامپیوتری و کارمندان است . متاسفانه بعد از مدتی که با کامپیوتر کار میکنیم چشممان خسته می شود و گاهی درد شدیدی میگیرد . حتی گاهی بدلیل این خستگی چشم سردردهای شدیدی هم میگیریم . علت اصلی این چشم درد و خستگی چشم نگاه خیره به کامپیوتر برای مدتی طولانی است . در این مقاله 6 مورد از راههای رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر را برایتان بیان میکنیم .

1- رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر با ماساژ کف دست

برای رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر ، ابتدا راحت روی یک صندلی بنشینید. سپس کف دستهایتان را به هم مالیده تا گرم شوند. در مرحله بعدی دستهای خود را به شکل فنجان در بیاورید و روی چشم های بسته تان قرار دهید و کمی فشار یدهید. چند دقیقه ای در همین حالت صبر کنید تا حرارت کف دست ها، چشم های خسته تان را ارام کند و خستگی تان رفع شود .

2- رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر با  پلک زدن

یکی از عوامل خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر پلک نزدن به اندازه کافی میباشد . در نتیجه باید سعی کنید هنگام کار آگاهانه و مدام  پلک بزنید. شما باید سعی کنید هر چهار ثانیه یکبار پلک بزنید تا چشم تان خسته نشود.

3- رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر با چرخاندن چشم

به گزارش وبلاگ عارف رایانه ، یکی از روش های تمرین چشم، هنگام کار طولانی جلوی کامپیوتر، چرخاندن آن است. برای این کار، ابتدا چشم های تان را ببندید .  سپس چشم ها را به چپ و راست و به صورت دایره ای بچرخانید تا خستگی تا در رود .  این کار سبب تقویت عضلات چشم خواهد شد و در نتیجه، از خشکی چشم ها کاسته و خستگی آنها را بهبود می بخشد.

4- رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر با اسکن بصری

اسکن بصری یکی از راههای رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر است . شما باید پس از ساعات متمادی خیره شدن به یک صفحه نزدیک، به چشم ها تان اجازه دهید تا بین اشیاء دور و نزدیک اطراف خود عمل تطابق را انجام دهد. برای اینکار در مرحله اول  روی یک صندلی راحت در اتاق تان بنشینید ، سپس به یک شیئی که در دورترین جای اتاق قرار گرفته، نگاه کنید. دقت کنید که  تمام خطوط آن شیء را ببینید و موشکافی کنید. پس از دیدن آن، به سراغ شیء دیگر رفته و آن را نیز به همین ترتیب ببینید. بدین وسیله از خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایش کامپیوتر جلوگیری می کنید و به چشمتان اسیبی نمی رسد .

5- رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر با زل زدن

برای رفع خستگی چشم موقع استفاده از کامپیوتر ، صفحه نمایش را رها کرده و به نقطه ای دیگر خیره بشوید. هر یک ساعت یکبار بهتر است  این کار را تکرار کنید. البته این نکته را تاکید میکنیم که به ساعت تان خیره نشوید ، چون این کار اضطراب تان برای اتمام کار بیشتر کرده و باعث می شود به اندازه کافی به چشم های تان استراحت ندهید و چشمتان خسته شود .

6- رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر با  نگاه گذرا

برای رفع خستگی چشم موقع استفاده از کامپیوتر ، روی صندلی خود راحت بنشینید و چشم های تان را ببندید. در مرحله بعد آنها را به حالت نیمه باز نگه دارید و  به اطراف تان برای چند لحظه نگاهی گذرا بیندازید. چند لحظه به همین حالت باقی بمانید، سپس نگاه تان را به زیر اندازید. این کار را چند بار تکرار کنید. اکنون مجددا چشم های تان را ببندید و بعد به حالت نیمه باز درآورید و این بار سمت چپ و راست را نگاه کنید. این کار را هم چند بار انجام دهید. بعد از مدتی خستگی چشماهایتان در می رود و میتوانید مجددا از کامپیوتر استفاده کنید . یادتان باشد هیچ وقت سلامتی تان را فدای کار نکنید .

 

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *