سه‌شنبه 27 فوریه 2024

محافظت از چشم دربرابر کامپیوتر شخصی

محافظت از چشم دربرابر کامپیوتر یکی از نکات مهمی است که همه افراد باید به ان توجه کنند . چشم عضو حساسی از بدن است که سریع ضعیف می شود . مخصوصا چشم هایی که در معرض کامپیوتر هستند . شما میتوانید با تغذیه مناسب از چشم هایتان محافظت کنید .

اکثر مشکلات چشمی ‌مانند آب مروارید (کاتاراکت)، آب ‌سیاه (گلوکوم)، خون ‌ریزی‌های درون چشمی ‌و نیز کم‌بینایی و نابینایی در برخی موارد، عوارض بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا ، دیابت و مشکلات عروقی باشد شما میتوانید با تغذیه ای مناسب به بهبود ان کمک کنید .

بایدبدانید که موبایل دشمن اصلی چشم است . سعی کنید تا میتوانید استفاده از موبایل ، تبلت و کامپیوتر را کم کنید .

محافظت از چشم دربرابر کامپیوتر با تغذیه

* برای محافظت از چشم دربرابر کامپیوتر سیر بخورید . سیر دارای مقداری سولفور و مواد غذایی دیگر است و  به تولید آنتی اکسیدان محافظت کننده از لنز چشم کمک میکند .
* ویتامین A راهی برای محافظت از چشم است و می‌تواند راه مناسبی برای پیشگیری از تابش‌های مخرب Uv باشد که این ویتامین در هویج، اسفناج فراوان است .
*به گزارش وبلاگ عارف رایانه ، سفیده تخم مرغ- شکلات- هویج – سویا – از جمله مواردی هستند که در تقویت بینائی و محافظت از چشم تاثیر گذار است .

*جالب است بدانید ماهی سالامون که سرشار از ویتامین A و D و اسیدهای چرب omega3 است در تقویت بینایی چشم تاثیر زیادی دارد .

*مصرف زیاد فست فودها اسیب زیادی به چشم شما میزند.

*یادتان باشد مصرف افراطی شکر و نمک و گنجاندن آن به عنوان یک ماده پر مصرف در رژیم غذایی اثرات سوئی را بر شبکیه چشم بر جای می‌گذارد و منجر به بروز بیماری‌هایی همچون دیابت و افزایش فشار خون شده که به طور غیر مستقیم بر میزان فشار چشم و عروق چشمی موثر خواهد بود .

اصول محافظت از چشم دربرابر کامپیوتر

-به چشمتان استراحت دهید . حداقل هر نیم ساعت یکبار از کنار کامپیوتر بلند شوید ، قدمی بزنید و دوباره بنشینید . نباید زیاد بدون پلک زدن به کامپیوتر نگاه کنید . همچنین میتوانید به نقطه‌ای در دور دست خیره شده یا به دورترین نقطه اتاق نگاه کنید. مطمئن باشید، نشستن و خیره شدن به صفحه نمایش برای ساعت‌های طولانی و پشت سر هم، حتما به چشم شما اسیب جدی میزند .

– از اشک مصنوعی استفاده کنید : اگردیدید چشمتان درد میکند یا  چشمانتان خشک یا قرمز شده، از قطره‌های اشک مصنوعی استفاده کنید. البته این نکته مهم را فراموش نکنید که استفاده نامناسب از هر نوع دارو عوارض مربوط به خودش را دارد .

– ورزش چشم را فراموش نکنید : جالب است بدانید که چشم هم ورزش مربوط به خود را دارد . کمی هم به چشمان خود ورزش دهید، چون چشم هم ورزش‌های خاص خود را دارد که نیاز است پس از ساعت‌های طولانی کار با کامپیوتر انجام شود. می‌توانید چند بار پشت سر هم پلک‌ها را باز و بسته کنید. همچنین خوب است پلک‌ها را برای چند ثانیه بسته و سعی کنید چشم را در جهت عقربه‌های ساعت و خلاف آن بچرخانید تا چشمتان فشارش کم شود .

 

About

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *