پنج شنبه 20 شهریور 1399
خانه / رایانه / پیکسل سوخته و دانستنیهایی درباره پیکسل

پیکسل سوخته و دانستنیهایی درباره پیکسل

پیکسل سوخته نامی است که برخی از شما شنیده اید و برخی تا به حال به گوشتان نخورده است. به کوچکترین واحد سازنده تصویر پیکسل می گویند . صفحه نمایش موبایل یا کامپیوتر از هزاران پیکسل تشکیل شده است و هر پیکسل خود شامل سه زیر پیکسل(ساب پیکسل) RGB می باشد . یعنی رنگهای قرمز – ابی –سبز که همان رنگهای اصلی هستند . همچنین با ترکیب این رنگ ها می شود بقیه رنگهای لازم را ایجاد کرد .

نمایشگر یک گوشی وقتی رزولوشن 1920 در 10 80 دارد یعنی ارتفاع و عرضش از این مقدار پیکسل تشکیل شده . اگر این دو عدد را در هم ضرب کنیم نمایشگر گوشی دارای 2073600 پیکسل است . از بین همه این پیکسل ها ممکن است گاهی یک یا دو عدد از پیکسل ها آسیب ببیند  یا گاهی فقط یک یا دو ساب پیکسل اسیب ببیند .

پیکسل سوخته چیست ؟

هر یک از پیکسل هایی که توضیح دادیم بوسیله ی یک ترانزیستور کنترل می شوند . زمانی که این ترانزیستور دچار اختلال شود  (کلا برق به ان نرسید یا اینکه دایم به ان برق برسد) پیکسل مورد نظر دچار مشکل می شود . پیکسل سوخته یا Dead pixe به پیکسلی گفته می شود که  همیشه خاموش باشد و رنگ آن سیاه شود . دلیل ان نرسیدن برق به ترانزیستور است . در واقع هیچ یک از ساب پیکسل ها روشن نمی شود . بنابراین اگر روزی بر روی صفحه سیستمتان نقطه سیاهی دیدید و اطمینان پیدا کردید که گرد و خاک نیست بدانید که پیکسلتان سوخته است .

پیکسل سوخته

پیکسل گیر کرده یا stuck pixel

گاهی یک یا دو ساب پیکسل میسوزد . به طوری که مثلا فقط از بین ساب پیکسل های قرمز ابی سبز  فقط پیکسل سبز روشن است و شما نقطه سبز میبینید یا مثلا دو چراغ روشن است قرمز و ابی و سبز روشن نیست و شما یک چراغ بنقش (ترکیب قرمز و ابی) میبینید . این حالت را پیکسل گیر کرده می گویند .

34634756

پیکسل داغ یا Hot Pixel

پیکسل داغ   برعکس پیکسل سوخته عمل می کند . به این معنی که تمام ساب پیکسل ها دایما روشن است و شما پیکسل سفید را خواهید دید . در شکل زیر پیکسل داغ را میبینید .تعمیر گوشی خیس شده در منزل

64585797

درباره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *