جمعه 12 آوریل 2024

تگ alt چیست | 5 نکته مهم برای بهینه سازی

تگ Alt چیست ؟ این نوع تگ، یکی از مهم ترین تگ ها برای سئو و بهینه سازی سایت است. اما قطعا زمانی که شما به دنبال جوابی برای تگ Alt چیست می گردید نیاز دارید که کاربرد و چگونگی استفاده از این تگ را هم یاد بگیرید. در ادامه ی مقاله تمام نکاتی که در مورد تگ Alt وجود دارد را به شما خواهیم گفت تا به کمک آن تصاویر سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.

تگ Alt

تگ Alt چیست ؟

به طور دقیق می توان گفت، تگ Alt یک صفت جایگزین برای تصاویر است. این تگ یک قطعه کد HTML است و ویژگی آن اصلاح کننده اطلاعات یک تصویر است. این تگ به صورت جمله ای کوتاه یا کلمه ای کلیدی می تواند ویژگی و نام تصویر را برای گوگل قابل درک کند.

ارتباط کاربر و تگ Alt در دو صورت بر قرار می شود:

  1. اگر تصویر به هر دلیلی برای کاربر لود نشود کاربران به جای تصویر نوشته ی داخل این تگ را خواهند دید.
  2. زمانی که اشاره گر موس روی تصویر قرار می گیرد و کلیک روی تصویر انجام نشده باشد.

اما کاربرد اصلی این تگ برای خزنده های گوگل است که به سایت ما می خزند، نه کاربران.

اهمیت تگ Alt به قدری زیاد است که در صورتی که تصاویر شما دارای این ویژگی نباشند در ابزارهایی که قابلیت تشخیص ایرادهای سئو را دارند، اخطاری مربوط به تگ Alt داده می شود.

Tag img تصاویر را بر روی یک صفحه نمایش می دهد.

ویژگی src مشخص می کند که کدام فایل برای نمایش انتخاب شود و همچنین طول، عرض و ارتفاع تصویر چه قدر باشد.

تگ Alt: “فهرست اسباب بازی تعطیلات ” این تگ یک جزء مانند دیگر جزء های تگ Alt است. اما همیشه این تگ مشخصات تصویر را نمایش نمی دهد به طور مثال: می توان در مقاله ای که در مورد روش پخت ماهی است از تصویر یک غذای فست فودی استفاده کرد و تگ Alt را مناسب موضوع مقاله انتخاب کرد مثلا روش های پخت ماهی سرخ کرده. مرتبط بودن تصویر با مقاله برای جلب رضایت و درک بهتر کاربر از متن است و گوگل کمتر از کاربران به ارتباط بین متن و تصویر حساس است و بیشتر با کمک تگ Alt به درک تصویر می پردازد.

نکات مهم در رابطه با تگ Alt:

1. سئو با تصاویر یا محتوا

استفاده از اینفوگرافیک ها امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است و بسیاری از سایت ها شروع به اینفوگرافیک کردن محتوای سایت خود کرده اند. توصیه می کنیم زمانی از اینفوگرافیک استفاده کنید که هدف اصلیتان برندسازی باشد زیرا تاثیر اینفوگرافیک (تصاویر) بر سئو سایت هیچ گاه نمی تواند به اندازه ی محتوای اختصاصی و جامع در یک سایت باشد.

در نتیجه بهترین کار برای بهبود رتبه سایت از طریق تصاویر استفاده همزمان از محتوا و تصویر است؛ زیرا تصاویر به تنهایی آنقدر برجسته نیستند که تعداد زیادی از سیگنال های سئو را شامل شوند؛ در صورتیکه متن ها تاثیرات بیشتری بر جابه جایی رتبه سایت می گذارند.

بیشتر بخوانید:

سئو تصاویر مرحله به مرحله | افزایش بازدید 2019

2. ویژگی های بیشتر تگ Alt برای سئو

تگ Alt

ممکن است بیشتر کسانی که تا حدودی با ساختار سایت ها آشنا هستند تگ Alt را به عنوان تگی بشناسند که در هنگام دسترسی نادرست به سایت، تصاویر را معرفی می کند. این که فقط بگوییم کاربرد تگ Alt فقط در معرفی تصویر به کاربر است ذهنیتی کاملا اشتباه است، زیر ویژگی های Alt می تواند تصاویر هر صفحه از سایت را به گونه ای برای موتورهای جستجو بهینه سازی کند که تصاویر با جستجوی کلمه کلیدی دلخواه ما برای کاربران نمایش داده شوند. ما به تصاویر با توجه به موضوع محتوا و سایت خود موضوع می دهیم و کاری می کنیم که تصاویر با سایت هم خوانی پیدا کنند.

البته نباید از این موضوع سوء استفاده کنید و هر تصویر بی ربطی را در سایت خود قرار دهید. شاید گوگل توانایی خواندن متن روی تصاویر را به خوبی نداشته باشد ولی مفهوم عکس ها و تکراری بودن عکس ها را کاملا تشخیص می دهد و شما تنها می توانید با تگ Alt بار دیگر تصاویر را با اسمی جدید به گوگل معرفی کنید.

3. نحوه نوشتن صحیح تگ Alt

مهم ترین نکته برای نوشتن تگ Alt، استفاده از کلمات کلیدی است. در نوشتن تگ Alt هم، مانند انتخاب کلمه کلیدی برای سایت می توانید از عبارات کلیدی به جای کلمات کلیدی استفاده کنید. سعی کنید تگ Alt را طوری بنویسید که اگر برای فردی که نابینا است و یا تصویر را نمی بیند، در صورتی که این تگ را برایش بخوانند بتواند به راحتی متوجه موضوع تصویر بشود. به طور مثال خرید موبایل سامسونگ مدل note8 رنگ سیاه بسیار بهتر است از موبایل سامسونگ.

یک پیشنهاد:

رعایت اصول سئو در محتوا | تولید محتوای بهینه

4. چه تصاویری را تگ Alt گذاری کنیم

هر سایتی از مجموعه ای از تصاویر ساخته می شود. آیکون ها، اسلایدر، دکمه ها و … از جمله تصاویری هستند که در هر صفحه مشاهده می کنیم. آیا این تصاویر هم باید تگ گذاری شوند؟ تمامی تصاویری که قصد داریم به گوگل معرفی شوند باید تگ گذاری شوند و دیگر تصاویر باید به جای قرار گرفتن در میان کدهای HTML در CSS ها قرار گیرند.

آیکون های شبکه اجتماعی و آیکون های منو و فوتر از جمله تصاویری هستند که باید در CSS سایت قرار گیرند زیرا معرفی کردن آن ها به موتورهای جستجو کاربردی نخواهد داشت.
تصاویر دیگری مانند دکمه های فرم ها (ثبت، ورود، خروج و…) نیز باید در HTML قرار گیرند و تگ های مربوط به دکمه نیز با توجه به عملکرد دکمه تکمیل شود.

5. اصلاح تگ Alt

تگ Alt تگی نیست که یک بار نوشته شود و دیگر نتوان به آن دست زد. اگر در سایت خود از تگ های نادرستی استفاده کرده اید و یا تصاویری وجود دارند که تگ گذاری نشده اند همین حالا آن ها را اصلاح کنید. تگ های کوتاه، تگ های بسیار بلند، تگ های بدون کلمه کلیدی و … تگ هایی هستند که باید اصلاح شوند. محتوای تگ ها را طوری بنویسید که کاربران آن ها را در موتورهای جستجو سرچ می کنند نه کلماتی که به نظر خودتان کارایی دارند.

منبع: https://arefrayaneh.com

About

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *