سه‌شنبه 21 می 2024

HEO سایت + 10 قدم بهینه سازی وب سایت برای کاربر

HEO مخفف واژه ی (Human Experience Optimization) می باشد که به معنای بهینه سازی سایت برای کاربر است. برای اینکه سایتی معروف شود و در نتایج گوگل در سطر اول و صفحه اول قرار گیرد احتیاج به بهینه سازی سایت دارد. این کار با مجموع فعالیت های بسیاری انجام می شود که نیاز به صبر و حوصله و تخصص دارد. باید بدانیم که هدف از سئو کردن یک سایت چیست؟ آیا هدف ما فقط کسب درآمد است؟ آیا برای کسب و کار خود برنامه ای چندین ساله و مادام العمر داریم یا به عنوان کار مقطعی به آن نگاه می کنیم؟ در ادامه با heo سایت بیشتر آشنا خواهیم شد.

heo سایت

در HEO سایت آیا رضایت مشتری برای ما اهمیت دارد؟

برای داشتن کسب و کاری که سالیان زیادی سود آور بماند، باید مشتری ها را راضی نگه داشت و به آن ها خدمات بیشتری داد. این موضوع برای فروشگاه های فیزیکی با برخورد مؤدبانه فروشنده ها و اجناس متمایز و با کیفیت فروشگاه به راحتی اتفاق می افتد ولی برای فروشگاه ها و سایت های اینترنتی چه باید کرد؟ سئو به شما کمک می کند ولی چیزی که بیشتر از سئو شما را به سود و کسب درآمد می رساند این است که کاربران سایت، سایت شما را به دیگران پیشنهاد دهند. راز موفقیت سایت های پردرآمد رضایت کاربران از سایت است. اگر قصد دارید به چنین نقطه ای در کسب و کار خود برسید باید سایتتان برای کاربران دوست داشتنی و مورد اعتماد باشد. سایت هایی که علاوه بر زیبایی و استفاده ی آسان به قابلیت های سایت هم توجه دارند، بدون شک سایت محبوب کاربران می شوند. در ادامه 10 نکته مهم را به شما خواهیم گفت که به راحتی به کمک آن بتوانید سایت مورد علاقه کاربران باشید و به معنای بهتر بهینه سازی سایت برای کاربران (HEO (Human Experience Optimization سایت را انجام دهید.

1. کنجکاوی کاربرانتان را بر انگیزید

همه ی انسان ها کنجکاو هستند. ما هم قصد داریم سایتی برای کاربران بسازیم که بیشترین تأثیر را روی آن ها بگذارد. از ویژگی های ذاتی انسان ها باید بهره برد.
برای این کار در ابتدا فقط چند ثانیه فرصت دارید! نگاه اول کاربر به سایت فرصت طلایی برای جذب کاربر است. با ورود به هر سایت کاربر نمایه اولیه سایت را می بیند. نمایه اولیه سایت شامل هدر، جملات کلیدی و اسلایدر می شود.
حافظه ی تصویری انسان بسیار دقیق است و جذب چیزهای زیبا می شود. برای اینکه در نگاه اول کاربران جذب سایت شوند عکس ها به شما کمک می کنند. عکس های با کیفیت و جذاب انتخاب کنید. هدر زیبایی بسازید که عکس های خیره کننده ای دارد. باید برای این قسمت حساسیت زیادی به خرج داد زیرا خوش سلیقگی شما در سایت به معنای خوش سلیقگی شما در خدماتی است که ارائه می دهید.
در چنین شرایطی کاربر برای دیدن ادامه ی سایت کنجکاو می شود و مطمئناً اگر بتوانید باز هم در هر صفحه عکس های زیبایی قرار دهید باز هم آن ها را بیشتر به سایت علاقه‌مند می کنید.
بعد از تصاویر نوبت به جملات می رسد. باید کاربر بعد از ورودش به سایت به راحتی متوجه شود که این سایت در چه زمینه ای فعالیت می کند ولی این موضوع علاوه بر عکس مرتبط به کسب و کار، نیازمند یک توضیح متنی هم هست.
منظور از توضیح متنی این نیست که در همان لحظه ورود پاراگرافی طولانی در رابطه با کارتان بنویسید! جمله ای تبلیغاتی و جذاب کافی است. همین یک جمله باعث می شود تا خود کاربر به دانستن بیشتر در مورد کار شما کنجکاو شود و در سایت به دنبال جواب سؤالات خود بگردد.

2. چگونه به کاربران بفهمانیم که کارمان را بلدیم؟

از نمونه کارهای خود تصاویر و توضیحات کافی داشته باشید. نمونه کار یعنی شما کارتان را بلدید. خدمات شما هر چیزی که باشد باز هم می توانید برای این قسمت اطلاعات کافی برای کاربران قرار دهید. سایت های فروشگاهی با صفحه ی محصولات و سایت های خدماتی مثل سایت های شرکتی و دکوراسیون داخلی با ایجاد صفحه نمونه کارها می توانند در یک صفحه تمام چیزی که کاربر شما را به مشتریتان تبدیل کند را فراهم کنند.
با ایجاد چنین صفحه ای HEO سایت یا به زبان ساده تر علاقه‌مندی کاربران به سایت بیشتر می شود.

3. چه کاری انجام دهیم که محتوای سایت خوانده شود؟

باز هم با این سؤال شروع می کنیم که آیا فقط قصد کسب درآمد دارید یا رضایت مشتری هم اهمیت دارد؟
HEO سایت شما را به سود می رساند نگران نباشید. محتوا باید برای کاربران تولید شود نه گوگل! تمام سیاست شرکت عظیمی همچون گوگل این است که خدماتی ارائه دهد که مردم رضایت داشته باشند و اعتمادشان را نسبت به آن از دست ندهند. شما هم همین کار را بکنید.
محتوای مفیدی که منحصر به فرد است، جامع است، خوانا و روان است و در آخر نکات سئو هم در آن رعایت شده باشد HEO هر سایتی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. هر کسب و کاری اصطلاحات تخصصی خودش را دارد که عده ای با این اصطلاحات آشنا هستند و بسیاری دیگر حتی این اصطلاحات را نشنیده اند. برای این که رضایتمندی همه کاربران را به دست آورید باید برای هر دو دسته ی آماتور و حرفه ای محتوای اختصاصی داشته باشید.
می توانید با نوشتن محتوای ساده تر در عین حال در پرانتز کلمات تخصصی و انگلیسی را هم قرار دهید به این صورت کاربرانی که اطلاعات کمتری دارند هم با این اصطلاحات آشنا می شوند.
متن ها باید طوری باشند که کاربر را ترغیب به خواندن کند و آن ها حس کنند که اگر محتوای سایت را نخوانند چیزی را از دست داده اند. اگر قصد دارید راجع به مطلبی بنویسید که اطلاعات زیادی در رابطه با آن ندارید ولی سایتی را می شناسید که در رابطه با آن موضوع به طور کامل توضیح داده است دلیل نمی شود که آن مطلب را در صفحات سایت خود کپی کنید! باید برای نوشتن آن مقاله، برداشت خود از آن محتوا را با نگارشی دیگر و حتی اضافه کردن موارد بیشتر به محتوا انجام دهید در غیر این صورت به سئو سایت هم صدمه خواهید زد.

پیشنهاد می کنیم جهت افزایش اطلاعات خود حتما مقاله ما در عارف رایانه، در رابطه با دلایل خروج کاربر از سایت را هم مطالعه کنید. 8 دلیل خروج کاربر از سایت | bounce rate را کاهش دهید

4. چگونه کاربران سایت خود را حفظ کنیم؟

این موضوع با رعایت 3 مورد به طور مجزا انجام می شود که در ادامه به توضیح در این رابطه می پردازیم:

اعتماد مشتری را جلب کنید

این که یک محصولی مثل شامپو، محصول خوراکی مثل روغن و یا هر چیز دیگری را بعد از اینکه تمام شد برای استفاده ی مجدد از همان برند و همان نوع تهیه می کنیم دلیلش اعتماد به آن برند است. بعد از اینکه محصولی را استفاده کردیم و از آن رضایت داشتیم حتی به دیگران هم پیشنهاد می دهیم که از آن استفاده کنند.
این شرایط در مورد خدمات سایت ها هم صدق می کند. هدف برای جلب اعتماد فقط ارائه یک محصول یا خدمات به مشتری نیست بلکه باید به آن ها پشتیبانی هم بدهیم.
ارتباط تلفنی با کاربران و یا گفتگوی آنلاین در سایت بسیار به جلب اعتماد کاربر و در نتیجه به افزایش HEO سایت کمک خواهد کرد. اینکه به سوالات کاربران با صبر و حوصله پاسخ داده شود و اینکه حتی بعد از فروش محصول یا ارائه خدمات باز هم با آن ها ارتباط داشته باشیم روشی بسیار مؤثر در افزایش تعداد کاربران است.

امنیت سایت را برای حفظ اطلاعات خود و کاربران در نظر داشته باشید.

heo سایت

سایت های فروشگاهی اطلاعات مهمی مثل اطلاعات حساب های بانکی را از کاربران دریافت می کنند. برای آن که کاربران نگرانی بابت خرید آنلاین نداشته باشند باید از پروتکل SSL استفاده کرد.
سایت های فروشگاهی به دلیل داشتن درگاه های بانکی به راحتی به اطلاعات حساب بانکی کاربران خود دسترسی پیدا می کنند، به همین دلیل استفاده از SSL بسیار اهمیت پیدا می کند زیرا کاربران متوجه می شوند که شما سایت امنی برای خرید هستید و اطلاعات حساب بانکی آن ها غیر قابل دسترس می باشد.

یک پیشنهاد:

8 راهکار برای تولید محتوا در شبکه های اجتماعی

دروغ گو نباشید!

آنچه که به عنوان خدمات خود برای کاربران توضیح می دهید باید با آنچه که انجام می دهید یکی باشد.
مثلاً سایتی که فروش آنلاین لباس انجام می دهد عکسی زیبا از لباس ها بگذارد و در رابطه با جنس و سایز و مشخصات لباس توضیحاتی بنویسد که مشتری کاملاً ترغیب به خرید شود. مشتری هزینه لباس را که قیمت کمی هم نیست به صورت آنلاین پرداخت می کند و منتظر رسیدن لباس به درب منزل می شود. بعد از سفارش و تحویل لباس به مشتری، لباس با جنسی که کیفیت بسیار پایینی دارد به دستش می رسد. این موضوع باعث می شود که این کسب و کار تنها برای مدت کوتاهی بتواند فعالیت کند و تأثیر خوبی روی نظر کاربران بر سایت و آن شرکت نمی گذارد.
تا به حال برایتان پیش آمده است که در قرعه کشی شرکت کرده باشید ولی روزی که قرار بوده قرعه کشی انجام شود خبری از جایزه نشود؟
این کاری است که بسیاری از سایت ها و کسب و کارها برای جذب مشتری انجام می دهند و در آخر هم خبری از جایزه نیست! این کار باعث می شود شما به عنوان شرکتی که فقط به سود خود فکر می کند در ذهن بمانید.
پس کاری را به کاربران وعده دهید که واقعاً از پس آن بر می آیید و بعد خلاف آن انجام نشود.

5. محصولاتی که ارزش خرید داشته باشند

محصولات و خدماتی که ارائه می دهید برای چه دسته از افرادی است؟ آیا خودتان اگر به آن ها احتیاج داشتید با این قیمت آن را تهیه می کردید؟
خود من بارها شده در سایت ها محصولاتی را دیده ام و حتی قصد خرید داشته ام اما با دیدن قیمت های عجیب و غریب آن ها سایت را بسته ام و در سایت دیگر به دنبال چیزی که احتیاج داشتم گشته ام. این شرایط برای خود شما هم پیش آمده است و می توانید کاربران را درک کنید. منظور این نیست که به خودتان ضرر بزنید! باید قیمت واقعی را در سایت قرار دهید و هزینه های دیگر را در فروش محصولات خود جبران نکنید. اگر قیمت های خوبی داشته باشید مطمئن باشید باز هم به سراغ شما می آیند و HEO سایت باورنکردنی را در این قسمت تجربه خواهید کرد.

6. قابلیت دسترسی به سایت فراهم باشد

اسم مناسب و دامنه مناسب برای سایت بسیار اهمیت دارد. دامنه ای انتخاب کنید که کاملاً مشخص باشد که چگونه به صورت فارسی یا انگلیسی نوشته شود. حروف انگلیسی به دلیل تلفظ های مختلف در برخی حروف می تواند در صورتی که اشتباه وارد شود کاربر را به سایتی دیگر ببرد. این یعنی دسترسی به سایت شما دشوار است و کاربرانتان را از دست می دهید. علاوه بر این نام مناسب باعث می شود بهتر در ذهن بمانید و هر جا به خدمات شما نیاز شد به راحتی شما را به خاطر می آورند.
نکته ی دیگری که برای در دسترس بودن سایت حائز اهمیت است اهمیت انتخاب هاست و یا سرور اختصاصی است. فضای ابری که به عنوان هاست یا سرور از شرکتی خریداری می کنید باید از نظر سرویس دهی مطمئن باشد بطوری که هیچ گاه سایت شما از دسترس خارج نشود و یا به اصطلاح down نشود. اگر کاربر با سایتی که down شده مواجه شود ممکن است تصویر ذهنی‌اش از سایت به سایت خراب و یا مشکل دار تبدیل شود. در نتیجه حتما در انتخاب و خرید فضای ابری مورد نیاز برای سایت خود حساسیت به خرج دهید تا با چنین مشکلاتی روبرو نشوید.

7. کاربران چه سایت هایی را دوست دارند؟

نمی توان تأثیر قالب های زیبا و رنگ بندی را نادیده گرفت. اگر قصد داشتید شرکتی تأسیس کنید و بدون هیچ سایتی کار کنید، حتماً برای ظاهر شرکتتان نیز برنامه ریزی می کردید تا به مشتریان خود منحصر به فرد بودنتان را نشان دهید.
پس به ظاهر سایتتان نیز اهمیت دهید زیرا تفاوت شما با رقیبانتان را آشکار می کند.
قالب سایت نیازمند نظم و ترتیب به صورتی است که کاربر با ورود به سایت احساس سردرگمی نکند. قالب سایت باید زیبا باشد اما باید بدانید که قالب های گرافیکی می تواند به سرعت سایت صدمه بزند زیرا باعث سنگین شدن سایت می شود. به جای استفاده از قالب های سنگین و بر عکس استفاده از یک صفحه سفید بدون هیچ زیبایی، از قالبی استفاده کنید که گرافیک کمتری دارد و در عین حال زیبا است.
فضاهای خالی و بیهوده در سایت بسیار سایت را زشت می کند. علاوه بر نسخه دسکتاپ این مسئله را در ریسپانسیو سایت برای موبایل و تبلت هم بررسی کنید. ریسپانسو سایت را با ابزارهای مختلفی می توان تست کرد که در نتیجه با استفاده از آن ها سایت را برای نسخه های نمایشی مختلف هم طراحی می کنید.
منوی سایت مهمترین بخشی است که دسترسی به دیگر بخش ها را فراهم می کند. ابعاد درست، نقطه مناسب برای قرارگیری منو و رنگ هماهنگ با دیگر قسمت های سایت همگی زیبایی سایت و بیشتر شدن علاقه‌مندی کاربران به سایت را افزایش می دهد.
رنگ بندی سایت باید به نحوی باشد که یک هارمونی زیبا با دیگر قسمت های سایت داشته باشد. هر رنگ تأثیر متفاوتی دارد که با شناخت آن ها می توان تأثیر سایت را بر مخاطب چند برابر کرد.
مطلب انتخاب رنگ مناسب برای سایت به‌طور جامع تری به این موضوع پرداخته است که پیشنهاد می کنیم آن را هم مطالعه کنید.
فونت مناسب نیز بسیار در تأثیر گذاری مطالب تأثیر خوب خواهد گذاشت. فونت هایی که مخصوص تیتر است و یا فونت هایی که فانتزی و شلوغ هستند را برای متن های خود انتخاب نکنید این کار باعث می شود کاربران از خواندن مطالب فرار کنند و آن را تا انتها مطالعه نکنند.

8. ثبت سفارش باید به چه صورتی باشد که برای HEO مفید باشد؟

کاربران باید بتوانند با چند کلیک ساده به راحتی سفارش خود را ثبت و خرید خود را نهایی کنند.
سایت هایی که فروش آنلاین دارند باید به این نکته بسیار توجه کنند. قرارگیری دکمه های سبد خرید و ثبت سفارش در جای مناسب و حتی انتخاب رنگ مناسب برای این دکمه ها در فروش سایت بسیار تأثیر خواهد گذاشت.
صفحاتی که مربوط به ثبت سفارش است باید ساده باشد و نیاز به گشتن به دنبال ثبت نهایی نباشد. هرچه قدر این عملیات سریع تر انجام شود برای کاربر، سایت دوست داشتنی تری به وجود آورده اید.

9. عضویت با حساب گوگل هم برای SEO و هم HEO مفید است

کاری کنید که کاربر در سایت عضو شود، این موضوع به نفع خودش خواهد بود. اضافه کردن پنجره ای که قابلیت ورود به سایت با حساب کاربری را برای کاربر مهیا می کند باعث می شود زودتر و راحت تر در سایت عضو شود یا به حساب کاربری خود وارد شود.
حساب کاربری فقط با یک بار پر شدن توسط کاربر همیشه در سایت باقی خواهد ماند و در نتیجه کمک می کند که در هنگام خرید با سرعت بیشتری بتوان سفارش ها را ثبت کرد. علاوه بر این برای سئو سایت شما نیز تأثیرگذار است زیرا به گوگل می فهمانید که سایت شما اعضای زیادی دارد. قطعاً گوگل به سایتی که روزانه تعداد زیادی ورودی با حساب گوگل دارد توجه ویژه ای نشان می دهد و این سایت را به عنوان سایت مرجع در نظر می گیرد.

10. لینک سازی داخلی را چگونه انجام دهیم که کاربر را بیشتر در سایت نگه داریم؟

لینک های داخلی برای heo سایت بسیار تأثیر خوبی دارد. این کار باعث می شود کاربر مطالب و محصولات مرتبط را هم ببیند و در نتیجه با این کار اطلاعات جامع تری از سایت دریافت می کند.
مثلاً با مطالعه ی مطلبی که در حال خواندن است اگر لینک مرتبطی ببیند امکان مطالعه مطلب بعدی هم بسیار زیاد است. با همین روش ساده می توان کاربر را بیشتر در سایت نگه داشت و گوگل به این موضوع اهمیت می دهد.
پس لینک سازی داخلی یعنی بهبود بهینه سازی سایت SEO و بهینه سازی سایت برای کاربر heo سایت . به همین راحتی هم بر روی گوگل و هم مخاطبان تأثیر گذار خواهید شد.

منبع: https://arefrayaneh.com

About

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *