چهارشنبه 6 دسامبر 2023

دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی | تاثیر بر سئو سایت

افزایش محبوبیت شبکه های اجتماعی با توجه به محبوبیت این شبکه ها در بین مردم امری ضروری است در نتیجه باید بدانیم انجام دادن چه کارهایی باعث خواهد شد که مردم بیشتر ما را دوست داشته باشند. شبکه های اجتماعی امکانات و مزایای زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد مانند کمک به آنها برای برقراری ارتباط با افراد جدید، به اشتراک گذاشتن نظرات خود با افراد مورد علاقه شان و برقراری ارتباط با دوستان قدیمی و همکاران خود. دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی را در این مقاله از سایت عارف رایانه بررسی خواهیم کرد.

دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی

1. دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی: دیدار با افراد جدید

شبکه های اجتماعی به مردم فرصتی برای دیدار با افراد جدید در سراسر جهان را می دهد. کاربران در شبکه های اجتماعی به میلیون ها پروفایل از سراسر جهان دسترسی دارند. قبل از ظهور شبکه های اجتماعی، اتاق های گفتگوی (chat rooms) تنها راه برای دیدار با افراد جدید در اینترنت بود. اما اشکال اصلی اتاق چت این بود که شما ممکن است با کسی ارتباط برقرار کنید که نمی دانید آن چه کسی است و فرد مقابل اطلاعاتی از خود ارائه نمی دهد.
اما در شبکه های اجتماعی مردم اطلاعاتی از خود را در پروفایل های خود قرار می دهند. به این ترتیب قبل از برقراری تعامل با آنها اطلاعات بیشتری در مورد یک فرد به دست می آید.

2. دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی: کاربر پسند هستند

هر چقدر استفاده از یک شبکه اجتماعی ساده تر باشد محبوب تر خواهد شد. تمام شبکه های اجتماعی که بسیار توانسته اند در بین مردم محبوب شوند شبکه هایی هستند که کار کردن با آن ها لذت بخش و ساده است.
البته اکثر شبکه های اجتماعی بسیار آسان هستند زیرا تمام افراد با هر سطح از سواد می توانند از آن استفاده کنند و نیاز به داشتن تنها کمی دانش جزئی در مورد اینترنت برای استفاده از آن ها کافی است.
استفاده از شبکه های اجتماعی حتی به کمتر آلوده شدن یک شهر کمک می کند؛ زیرا برای برقراری ارتباط با افراد جدید و آشنا کردن آن ها با کسب و کار خود دیگر نیاز به تولید بنر، تابلو و تراکت نداریم. به جای این گونه جذب کردن افراد به روش قدیمی و سنتی تنها می توان کانال و شیوه های جذب دنبال کننده در هر شبکه را بدانیم و به راحتی با افراد مختلف تعامل برقرار کنیم.
نسخه های موبایل شبکه های اجتماعی حتی بیشتر از سایت ها مورد استقبال قرار می گیرند و کاربر پسندتر هستند زیرا به مردم اجازه می دهد در هر جایی مانند مترو، محل کار، در تخت خواب و… به شبکه های اجتماعی دسترسی داشته باشند.

3. دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی: ایجاد گروه

اکثر شبکه های اجتماعی محبوب اجازه می دهد تا کاربران، گروه ایجاد کنند. این گروه ها می توانند به افراد مورد علاقه و منافع و سرگرمی های یک فرد تقسیم شوند. گروه مانند باشگاهی است که اعضای آن با هر کسی که دارای منافع مشابه هستند، باز است.

4. دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی: رایگان بودن

بسیاری از شبکه های اجتماعی بسیار محبوب مانند فیس بوک، توئیتر و … رایگان هستند که ورود و عضویت در آن ها برای همه باز است. این سایت ها عمدتا پول خود را از طریق تبلیغات به دست می آورند. راه های دیگر این شبکه های اجتماعی برای کسب درآمد، ویژگی های اضافی مانند بازی ها و برنامه های کاربردی دیگر است که باید توسط کاربران پرداخت شود.

5. دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی: بازار کار

دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی

بسیاری از شرکت ها از طریق شبکه های اجتماعی مانند LinkedIn شروع به استخدام افراد می کنند. کاربران همچنین می توانند از طریق این شبکه اجتماعی حرفه ای مانند سایر پورتال های شغلی به دنبال کار جدید برای خودشان باشند. رسانه های اجتماعی در حال حاضر سهم زیادی در بازار کار دارند.

6. دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی: گسترش کسب و کار

یکی دیگر از دلایل مهم موفقیت سایت های شبکه های اجتماعی این است که آن ها به کسب و کار کمک می کنند تا به راحتی مشتریان بالقوه خود را پیدا کنند. بر خلاف موتورهای جستجو مانند گوگل، شبکه های اجتماعی یک راه حل تبلیغاتی را هدف قرار داده اند که با استفاده از آن کسب و کارها می تواند مشتریان بالقوه خود را بر اساس ویژگی ها و علایق کاربران خود به دست آورد.
شبکه های اجتماعی می توانند به شخصی ترین اطلاعات کاربران خود دسترسی داشته باشند مانند:

  • آن ها به چه موضوعاتی بیشتر علاقه دارند
  • سرگرمی آن ها چیست
  • چه صفحات و چه مطالبی را بیشتر بازدید کرده اند
  • کدام یک از رفتارهای کاربر به منافع کسب و کار آن ها کمک می کند
  • و …

تمامی این اطلاعات به کسب و کارها کمک می کنند تا تبلیغات خود را به درستی و با هدف صحیح انجام دهند.

حنما بخوانید:

اشتباهات بازاریابی محتوا + 9 اصل مهم در بهبود کسب و کار

تاثیرات سایت و شبکه های اجتماعی بر یکدیگر

کسب و کارهای قدیمی و سنتی در گذشته را به یاد آورید. مغازه ها مشتریان زیادی داشتند و اگر چندین سال توانسته بودند به کسب و کار خود ادامه دهید فقط با کمک اعتباری بود که به واسطه کار کردن چند نسل از فرزندان یک خانواده در آن حوزه کاری به دست آمده بود. در دهه ۸۰ با روی کار آمدن اینترنت های dial-up اوضاع کمی تغییر کرد. سایت ها و وبلاگ ها روی کار آمدند و شرکت های معتبر و بزرگ برای کسب و کار خود سایتی طراحی کردند. قالب سایت ها، نحوه طراحی سایت، استفاده‌ای که از سایت می شد و… همگی نسبت به امروزه بسیار تفاوت داشت. شاید در آن زمان طراحی یک صفحه سفید ساده و توضیح دادن در رابطه با کسب و کار خود و حتی بزرگنمایی فعالیت های شرکت کاملاً طبیعی بود و اکثر کسانی که سایت داشتند به همین شیوه کار می کردند.

گسترش شبکه های اجتماعی در چند سال اخیر

در چند سال اخیر دنیای اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی بسیار گسترش پیدا کرده اند. برای این که با یک کسب و کار جدید ارتباط برقرار کنیم و در رابطه با آنها بیشتر بدانیم، حتما باید به سایت آنها سری می‌زدیم. گوگل به عنوان منبع اطلاع‌ رسانی شناخته شده بود. بهترین ابزار برای برند سازی و گسترش دادن حوزه کاری خود داشتن یک سایت بود. روز به روز تعداد سایت ها افزایش پیدا کرد و سایت ها رقیب یکدیگر شدند. برای این که کاربران بتوانند ما را در میان نتایج برتر میان نتایج گوگل ببینند سئو معنای جدی تری پیدا کرد و سایت ها پلی به سمت موفقیت شدند.

موبایل های هوشمند همه چیز را تغییر داده اند. استفاده از اینترنت و گشت و گذار در محیط اینترنت بسیار ساده شده است. به قدری که کسی برای بازدید از یک سایت به سراغ سیستم های کامپیوتری و حتی لپ تاپ خود نمی رود و به سادگی در چند ثانیه با موبایل خود هرچیزی که بخواهد را چک می کند. در چنین شرایطی شبکه های اجتماعی بسیار محبوب می شوند. زیرا استفاده از آن بسیار راحت است و سازگاری خوبی با موبایل دارد .برای رسیدن به موقعیت خوب در کسب و کار خود باید مانند دنیای اطراف مان انعطاف پذیر باشیم و خودمان را بروز رسانی کنیم.

امروزه برند سازی با شبکه های اجتماعی می‌تواند حتی بیشتر از یک سایت به ما کمک کند. استفاده همزمان از سایت و شبکه های اجتماعی و فعالیت مداوم در هر دوی آنها می تواند بسیار سودآور باشد به شرط این که استراتژی درستی برای فعالیت در سایت و بازاریابی برای شبکه های اجتماعی داشته باشیم.

چگونگی شروع کسب و کار

برای شروع هر کسب و کار اینترنتی داشتن یک سایت، هر چند ساده می تواند مفید واقع شود. به دلیل داشتن نظم، دسته بندی مرتب، طراحی کاربردی نسبت به کسب و کار و … سایت ها می توانند با وجود محبوبیت روز افزون شبکه های اجتماعی باز هم مورد توجه واقع شوند. با وجود قدرتمند بودن موتورهای جستجو مخصوصا گوگل، هر کسی هر سوال و هر نیازی که داشته باشد اولین راه حل را جستجو کردن در گوگل می داند. در چنین شرایطی اهمیت سئو و بهینه سازی سایت همیشه زیاد است و قطعا باعث موفقیت در هر کسب و کاری خواهد شد.

اما این سوال نیز مطرح می شود که شبکه های اجتماعی در کسب و کار ما برای رسیدن به هدف چقدر تاثیر گذار هستند؟ برای پاسخ به این سوال تنها کافی است به دور و اطراف خود نگاهی بیاندازید. بیشترین استفاده ای که اطرافیانتان از تلفن همراه خود دارند برای چه کاری است؟ قطعا با کوچکترین فرصت به دست آمده همه ی ما به سراغ اولین چیزی که میرویم موبایلمان است و بعد هم چک کردن شبکه های اجتماعی.

اگر کاربران تا این اندازه زمان خود را برای شبکه های اجتماعی اختصاص می دهند چرا ما مانند شرکت های بزرگ از این موقعیت به نفع خود استفاده نکنیم؟

شبکه های اجتماعی بهترین ابزار برای برندینگ هستند که با داشتن برنامه ریزی و استراتژی صحیح می توان از آن ها بهترین نتیجه را گرفت.

یک پیشنهاد به شما عزیزان:

رعایت اصول سئو در محتوا | تولید محتوای بهینه

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سئو سایت

دلایل محبوبیت شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، توئیتر و پینترست و … کمک می کند تا علاوه بر برندینگ بتوان به سئو سایت هم کمک کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید گوگل حتی فعالیت شما را در شبکه های اجتماعی هم زیر نظر دارد و کاملا به نحوه عملکرد شما آگاه است.

شبکه های اجتماعی به دلیل داشتن Page authority بالا می توانند به سایت بسیار کمک کند در نتیجه حتما برای محبوب کردن سایت خود در نظر گوگل حداقل از 2 شبکه اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن مطالبتان استفاده کنید.

در ادامه 3 مورد از مهم ترین تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سئو سایت را مطرح کرده ایم:

1. زودتر ایندکس شدن سایت

ایندکس شدن مطالب در پایگاه داده های موتورهای جستجو با قدرتمندتر شدن سیستم ها بسیار نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است. تا سال گذشته ممکن بود هر مطلبی که در سایت اضافه می شد تا 15 دقیقه و حتی یک ساعت بعد ایندکس شود و این موضوع برای بسیاری از سایت ها امری حیاتی است. اگر مطالب زود در سایت ایندکس نشوند ممکن است سایت های دیگر مطلب شما را بدزدند و گوگل مطلب شما را به عنوان مطلب کپی شده در نظر بگیرد.

هر چه قدر یک سایت، دامنه ای با رزومه خوب و فعال داشته باشد ربات های گوگل به آن سایت بیشتر سر میزنند؛ زیرا آن سایت برای گوگل تائید شده است. در نتیجه با کمک شبکه های اجتماعی می توان این اتفاق را تا حد زیادی بهبود بخشید. ربات های گوگل به دلیل وجود لینک ها و صفحات زیاد در شبکه های اجتماعی در این شبکه ها، مدام در حال رفت و آمد هستند. در نتیجه با بروز رسانی سایت و قرار دادن مقاله ای جدید می توان به کمک شبکه های اجتماعی ربات های گوگل را زودتر متوجه سایت خود کرد.

2. افزایش ورود ربات های گوگل به سایت

ربات ها یا crawler لینک ها را به عنوان مسیر رفت و آمد در سایت ها می دانند. شبکه های اجتماعی به سایت ها کمک می کنند که ربات های بیشتری را به سایت دعوت کنند. رفت و آمد مداوم ربات ها به سایت می تواند به افزایش رتبه سایت کمک کند.

3. افزایش ورودی کاربران به سایت

با توجه به مطالب بالا کاربران در شبکه های اجتماعی حضور فعالی دارند و در صورت مشاهده تبلیغات و یا پست های شبکه اجتماعیتان به سایت شما وارد می شوند و به همین راحتی ورودی سایت را به میزان چشم گیری افزایش می دهند.
حتما برای مطالب خود در سایت دکمه اشتراک گذاری قرار دهید. بیشترین بازخوردی که یک سایت از شبکه های اجتماعی می تواند بگیرد زمانی است که فردی به عنوان خواننده مطلب مقاله را در شبکه اجتماعی خود به صورت مستقیم با استفاده از این دکمه ها به اشتراک بگذارد.
گوگل به این کار اهمیت ویژه ای می دهد و مطالب شما را مهم تصور می کند زیرا کاربر دیگری آن را در صفحه شخصی خود به اشتراک گذاشته است. اشتراک گذاری مطالب به صورت مستقیم از سایت در کشور ما مانند دیگر کشور ها انجام نمی شود اما با این حال حتی اگر تعداد کمی هم اشتراک گذاری توسط کاربران انجام شود باز هم تاثیر خود را خواهد گذاشت.

چگونه می توانیم کاربران خود را از سایت به شبکه های اجتماعی و از شبکه های اجتماعی به سایت دعوت کنیم؟

سایتی که هم با شبکه های اجتماعی فعالیت می کند و هم با سایت اطمینان بیشتری به کاربر برای معتبر بودن شرکت خواهد داد. خرید از فروشگاه های اینترنتی با وجود همین نکات جزئی می تواند منجر به خرید دوباره کاربر از سایت شود. فردی که در شبکه های اجتماعی با کسب و کار شما و خدماتتان آشنا می شود اگر مثلا در تلگرام راجب یک محصول از شما سوالی کند و شما لینک URL آن محصول در سایت را به مشتری بدهید تا اطلاعات کامل را در سایت ببیند، باعث می شود که مشتری احساس کند شما در کار خود جدی هستید.

شبکه های اجتماعی منحصر به‌ فرد به اسم کسب و کارمان و فعالیت در آن ها قطعا کاربرانی را به عنوان دنبال کننده برای خود خواهند داشت. اما برای اینکه از آن ها برای رشد سایت هم استفاده کنیم به چند روش امکان پذیر است:

♦ مقالاتی که در سایت می نویسید را به صورت خلاصه در شبکه های اجتماعی قرار دهید و ادامه‌ی مطلب را ننویسید. با جملاتی مثل ادامه‌ی مطلب در سایت و حتی سه نقطه به عنوان ادامه دار بودن مطلب کاربران را برای خواندن مقاله مفیدتان به سایت بکشانید.

♦ سایت های فروشگاهی هم می توانند اطلاع رسانی های خود را در شبکه های اجتماعی انجام داده و به کاربران بگویند که محصولات جدید رسیده است و برای مشاهده آن ها کلیک کنند. در نتیجه آن ها هم برای دیدن محصولات به سایت خواهند رفت.

با همین روش های ساده از کاربران، به افزایش ورودی سایت و بهبود سئو سایت کمک خواهید کرد.

همچنین برعکس این موضوع هم وجود دارد. اگر کاربری با خدمات شما از طریق سایت آشنا شود می توانید با چند کلمه ساده او را به اعضای شبکه اجتماعی خود دعوت کنید. مثلا با قرار دادن تصویر دسته ای از محصولات و نوشتن جمله ی کد تخفیف 20 درصدی محصولات در تلگرام، کاربر هم برای گرفتن کد تخفیف به شبکه اجتماعی شما می رود و علاوه بر این که می تواند از کد برای خرید استفاده کند با دیدن فعالیت شما در این شبکه به فعال بودن شما پی می برد. از آن جایی که اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی بسیار راحت است کاربر هم با دیدن محصول یا خدماتی که برایش جالب باشد حتما آن را با اطرافیان خود به اشتراک می گذارد.

به همین راحتی می توانید از تاثیر شبکه های اجتماعی بر سایت و همچنین تاثیر سایت بر شبکه های اجتماعی به نفع خود استفاده کنید.

نتیجه گیری

پیشنهاد می کنیم شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام را برای برندسازی استفاده کنید و در کنار آن ها از شبکه های اجتماعی دیگری مثل فیس بوک و لینکدین برای افزایش محبوبیت در نظر گوگل، بهره ببرید.

منبع: https://arefrayaneh.com

About

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *