دوشنبه 19 فوریه 2024

نسل جدید باتری‌ های لیتیومی ساخت ایران

در آخرین روز نمایشگاه الکامپ  ( نمایشگاه الکترونیک کامپیوتر و تجارت الکترونیک )  از جدیدترین باتری‌ های لیتیومی مخابراتی در ایران توسط شرکت فرپام رونمایی شد. لازم به ذکر است که باتری‌ های لیتیومی ، جدید ترین نسل باتری‌ها در جهان هستند و روند جهانی به سمت استفاده از این باتری‌ های لیتیومی در حال تغییر است.

ویژگی های باتری‌ های لیتیومی

از جمله ویژگی‌های باتری‌ های لیتیومی می توان به این موارد اشاره کرد : کاهش حجم ، وزن سبک‌تر ، قابلیت تحمل‌ پذیری بیشتر ، امکان شارژ و دشارژ کامل ، شکل‌پذیری ، سازگاری بیشتر با محیط زیست ، قابلیت مانیتورینگ از راه دور و ایمنی کاربر .  از ویژگیهای دیگر این باتری های لیتیومی اهمیت چگالی انرژی در تجهیزات پاور (منابع تغذیه)، کاهش 50 درصدی حجم و وزن باتری‌های لیتیومی می یاشد . همچنین در این محصول تحمل حرارتی از 20- درجه تا 65 درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است و به دلیل برخورداری از بورد BMC وهوشمندی، می‌توان آن را از راه دور کنترل کرد. عمر سه تا چهار برابری نسل جدید باتری‌های لیتیومی، ارزش افزوده شش تا هفت درصدی را برای این محصول ایجاد می‌کند.

صنایع مخابرات و موبایل، صنایع نظامی و تمام صنایعی که از برق اضطراری استفاده می‌کنند، مخاطبان این محصول هستند. این مساله را  مهدی ناظمیان؛ مدیرعامل شرکت فرپام تایید کرده است .

این نکته را هم باید یاد اوری کنیم که شرکت فرپام به عنوان زیر مجموعه فناپ از 6 سال پیش فعالیت خود را در دو حوزه پاور و مراکز داده متمرکز آغاز کرده است. هم اکنون 150 نفر از فارغ التحصیلان رشته‌های برق و IT در این شرکت مشغول به کار هستند. ناظمیان با بیان این که دولت چین حمایت ویژه‌ای از تولید کنندگان صنعت باتری در این کشور دارد و حتی امریکا نیز کمیته‌ای را برای مقابله با چین تشکیل داده، تاکید کرد: «دولت باید به موقع لزوم تغییر فناوری را احساس و به ویژه از تحقیقات و مطالعات در این زمینه حمایت کند، در غیر این صورت عقب ماندن از فناوری و مصرف کننده بودن برای سال‌ها باقی می‌ماند.»

درمورد نمایشگاه الکامپ باید این موضوع را یاداوری کنیم که  نمایشگاه الکامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد. در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای این صنعت اعم از سخت افزار و نرم افزار به علاقمندان عرضه     می گردد و فرصتی بی بدیل برای تبادل نظر و مذاکره در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. دستاوردهای این تعاملات نقطه آغاز بسیاری از همکاری های تجاری و تکنولوژیکی فیمابین   دست اندرکاران حوزه الکترونیک و کامپیوتر است که نقش معنی داری در تحرک بخشیدن به این حوزه ی صنعت و تولیدکنندگان و بازرگانان شاغل در آن ایفاء می نماید. گشایش های اخیر در حوزه ی بین الملل و اراده ملموس دولت تدبیر و امید، که خود نیز با پیگیری استقرار دولت الکترونیک در زمره ی بزرگترین مشتریان بالقوه این حوزه می باشد، در افزایش حضور صنایع کشور در عرصه های بین المللی، زمینه ی شکوفایی این حوزه از صنعت و فن آوری را بیش از پیش فراهم نموده است.

About

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *